Bebeklerde Uyku

22.10.2020 / Sağlık

Psikolojik boyutu elbette göz ardı edilmemeli  fakat her anne evladını tanıyarak hareket ettiğinden hepsi en doğruyu yapıyor mutlaka.

Bebeklerde Uyku

Yeni doğan bebeklerin bile en az 15-20 saat uyuması gerektiğini söyleyen doktorlara buradan sesleniyorum; bebekleri doğduğu günden beri uykuyu reddeden anneler büyük bir stres altındalar. İhtiyacı olan uykuyu uyuyamadıkları için, sağlık problemi yaşayacağına dair çocukları için büyük endişe taşıyorlar. 

Babalarının genlerinin baskın olduğu aşikar olan iki kızım da uykuyu sevmiyor. Uyku öğretilebilen bir alışkanlık mıdır yoksa içgüdüsel midir bunu işin uzmanlarına bırakıyorum elbette fakat ben iki kızımda da yaşadığım tecrübe sonucu bir kaç cümle yazmak istiyorum.

yeni doğan

Ben yaşadığım iki uykusuz bebek ve tabii devam eden çocukluk dönemindeki uyku isteksizliğinde, bebeklerin ve çocukların istemedikleri sürece onları uyutma çabalarının hem anne için hem de çocukları için gereksiz bir yorgunluk olduğu kanaatindeyim.

Uyku eğitmenlerini okuyup dinleyip denemediğim yöntem kalmamasına karşın elim boş döndüm tüm kapılardan. Bazı altın kurallar var bunlar bebeğin sakinleşmesini derin uykuya dalmasını kolaylaştırsa da uzun vadede sonuç alamadık biz. Banyo sonrası uyku, tok karnına uyku, enerjisini attığı bir gün sonunda uyku vs...

uyku eğitimi

Tüm gününü uykusuz ve aşırı enerjik geçiren küçük kızım gece olduğunda bile uyutma isteğimi reddedebiliyor. Yaşadığımız stres ve endişeler bizi çocukları zorla uyutmaya doğru itiyor maalesef, hangisi doğru hangisi yanlış karar veremeden uyutmamız gerektiğini düşünerek yapıyoruz bu zorlamaları.

Odaya terk edilerek ağlaya ağlaya uyuması beklenen ya da saatlerce yanında bekleyerek kendi kendine uyuması beklenen bebeklerin annelerinin sabrına hayranım demek isterdim fakat maalesef benim karakterime pek uygun değil.

O çocuğun ilerde uykuyu benimseme ihtimali ile bizim zorlayarak saatinde uyutmaya çalıştığımız bebeklerin uykuyu benimseme ihtimali hemen hemen aynıdır sanırım. Psikolojik boyutu elbette göz ardı edilmemeli  fakat her anne evladını tanıyarak hareket ettiğinden hepsi en doğruyu yapıyor mutlaka.

Her çocuğun bünye farklılığı gibi uyku ihtiyacı da farklı olabilir.

kendi kendine uyku