Bedelli Askerlikte 12.Gün

24.10.2019 / Genel

31. Bedelli olarak Manisa Batı Kışla’da geçirdiğim askerliğimle ilgili aldığım notları sizler için derledim. İşte on ikinci günden notlar.

Bedelli Askerlikte 12.Gün

03:00 Kalktım ve kişisel temizlik işlerini hallettim. Ardından İlber Ortaylı’nın “Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” isimli kitabına başladım.

04:00 Tekrar yattım.

05:00 Kalktık.

06:30 Kahvaltıya geçtik.

-Yarım domates

-Çeyrek salatalık

-Kaşar

-Siyah zeytin

-Kutu bal

-Kutu tereyağı

Kahvaltıdan sonra içtima alanına, üzerimize zimmetli olan silahlarla çıkmamız istendi. Benim üzerime zimmetlenmediği için almadan çıktım.

08:00 İçtima. Hemen ardından serbest kaldık.

09:00 Silahı olmayanları sordular. Silah almamalarına makul sebebi olanlar yine almadı. Ben malum sebepten dolayı bana kısa süreliğine teslim edilen silahı başka bir arkadaşa devrettim.

Onun dışında atış yapmamak için sebebi olanları sordular. Kimisi kulağım yırtık, kimisi omzum çıkık dedi. Başta asteğmen, bunlar bahane değil dese de bölük komutanı olan yüzbaşımız, silah atışı yapmak istemeyen herkesin listeye yazılmasını istedi. Ben de yazdırdım.

Hemen ardından bölükçe, daha önce bahsettiğim ormanlık eğitim alanına gittik. Daha yukarılardan atış sesleri geliyordu. Sıramızı bekliyormuş. Orada epeyce oyalandık.

11:20 Sıra bize gelmediği ve öğlen yemeği de yaklaştığı için amfiye geri döndük.

11:50 Koğuşlara dağıldık.

12:30 Öğlen yemeğine geçtik.

-Sebze çorbası

-Patlıcan musakka

-Pirinç pilavı

-Yoğurt

-Stick Çikolata

13:00 Cuma namazına gittik.

13:40 Bazı arkadaşlarla amfiye geldik.

14:10 İçtima.

14:25 Atış yapmak üzere atış alanına gidecektik. Atış yapmamak üzere isim yazdıran erleri ayırdılar, ben de dahil. Bizi depo düzenlemek için koğuş bölgesine götürdüler. Diğerleri atışa geçti.

bedelli askerlik silah atış eğitimi

Ufak bir depo düzenlemesi ve bir önceki geceden ne amaçla kurulduğu belli olmayan 27 çadırın sökülmesinin ardından serbest bırakıldık.

16:30 Koğuşa döndüm. Duş aldım. Kitaba devam ettim.

18:10 İçtima.

18.30 Akşam yemeğine geçtik.

-Şehriye çorbası

-Tavuk but

-Bulgur pilavı

-Revani

Yemeğin ardından kitaba devam ettim. Bu arada arkadaşlar da gün boyu beklemiş ve sıra kendilerine geldiğinde 3 atış yapmışlar. Bazı bölükler tek bir hedefe ateş etmiş. Durum o kadar formalite.

20:00 İçtima. Fakat daha önce sabah yaşadığımız olayı yine yaşadık. Bir abimiz 35 dakika geciktiği için boş yere bekletildik. Söylenenlere göre, geldiğinde komutan onu ıslıklatmış. Ya da yuhalanmasında fitili ateşlemiş. Emin olmadığım nüanslar ama herkes o bıkkınlık haliyle istemsizce tepki göstermek istedi tabi.

22:00 Yattık.

<<11.Gün     13.Gün>>