Bedelli Askerlikte 18.Gün

25.10.2019 / Genel

31. Bedelli olarak Manisa Batı Kışla’da geçirdiğim askerliğimle ilgili aldığım notları sizler için derledim. İşte on sekizinci günden notlar.

Bedelli Askerlikte 18.Gün

05:40 Kalktık.

06:40 Kahvaltıya geçtik.

-Omlet

-Siyah zeytin

-Kaşar

-Topkek

-Kutu tahin-pekmez

-Meyve suyu

07:15 Mıntıka temizliği.

07:45 İçtima. Ardından yine tören alanına geçtik. Son provalar için. Törende yürümeyecek olanlara yemekhanelerden masa taşıttılar. Ben ve badim (içtima sırasından) bir masa taşıdık.

08:30 Mecburi tören provasına kaldık. Hava sıcaklığı 31 derece. Albay beğenmediği şeyleri sürekli tekrar ediyor. Fenalık geçiren bir arkadaşımız oldu.

12:45 Öğlen yemeğine geçtik.

-Tarhana

-Kuru fasulye

-Köfte-patates

-Ayran

Yemekhanenin yarısı tören alanına taşındığı için yemek yemeye yer yoktu. Ben de köfteleri kedilere verdim. Sadece ayran içtim. Bel ağrım fena nüksetmişti. Hemen ilaç aldım. Epey sinirlenmiştim prova dolayısıyla.

13:00 Anadolu Kafe’de bir şeyler yiyeyim dedim ama çok kalabalıktı. Doğrudan camiye geçtim.

Düşüncem şuydu; o kadar uyarı ve toplanmaya rağmen, nasıl oluyorsa tören alanına geldiğimizde en az 100 kişi eksik oluyordu. Ve kaçaklarla ilgili hiçbir işlem ya da uyarı yapılmıyordu. Ben de öğlen sonrası provayı sallamamaya karar verdim.

Camide biraz kitap okudum, biraz dinlendim.

14:00 Epey açtım. Gazinoya gittim. Törenden kaçan diğer arkadaşlarla buluştuk. Herkes aynı fikirde. Burada dondurma yedik (ilk defa geldi), langırt ve bilardo oynadık. Sinirlerim yatıştı.

Tabi bu arada, tüm tabur ve bölüklerden kaçanlar var. Sürekli çavuşlar gelip 1-5 var mı, 2-3 var mı diye sinirle bağırıyorlar. Ama kimse de çıkıp var demiyor. Herkes biliyor işini.

16:00 Koğuşa döndük. Batak oynadık.

17:00 İçtima öncesi kimliklerimiz dağıtıldı.

Bu konuyu önceki günlerde not etmeyi unutmuşum. İlk hafta içindeydi, kimlik yerine geçecek her şeyi topladılar. Terhis belgelerini hazırlamak için olabilir. Firar etmeyelim diye toplandığını söyleyenler oldu. Bilemiyorum, çok da önemli değil.

18:00 Akşam yemeğine geçtik.

-Mercimek çorbası

-Tavuk but

-Bulgur pilavı

-Salata

Artık son muhabbetlerimizi ediyoruz.

19:30 İçtima. Her bölükte curcuna hakim. Asteğmenler milleti gaza getirip marşlar şiirler söyletiyor, sloganlar attırıyor. Sigara çek-bırak falan yapıyorlar. Ben ortamı sevmedim, koğuşa çıktım. Hazırlıklarımı yaptım, duş aldım.

Bu arada güzel bir şey oldu. Her koğuşta ayrı ayrı, kullanmadığımız malzemeleri toplamamız istendi, gönüllü olarak. Gelen uzun dönem erlere bırakacakmışız. Maşallah, poşet poşet eşya topladık. İnşallah faydalı olmuştur.

Son kez amfi bölgesine çıkıp yakın arkadaşlar sohbet ettik, çayımızı içtik, bisküvitimizi yedik. Hatıra fotoğrafımızı çekinip helalleştik.

23:30 Yattık.

<<17.Gün     Son Gün>>