Bedelli Askerlikte 1.Gün

22.10.2019 / Genel

31. Bedelli olarak Manisa Batı Kışla’da geçirdiğim askerliğimle ilgili aldığım tüm notları sizler için derledim. İşte ilk günden notlar.

Bedelli Askerlikte 1.Gün

18:00 Nizamiyeye (Batı Kışla’ya) 30 Eylül Pazartesi tarihinde giriş yaptım. Sevk kağıdım ve kimliğim kontrol edildikten sonra bir sıraya yönlendirildim. Epeyce kalabalık bir sıraydı. Sıraya girmeden önce bir asker herhangi bir telefonum olup olmadığını sordu. Yanımda akıllı telefon götürmediğim için doğrudan tuşlu telefonum var dedim. Bu cevapla sıkıntısız bir şekilde işlemlerin olacağını sanıyordum ama sorunun devamı geldi.. “Peki askercell var mı?”. Askercell almamıştım, gerek de duymamıştım fakat beni uyaran er, içeriye ya telefonsuz ya da askercell alarak giriş yapabileceğimi ısrarla belirtti. Arama sırasında askercell bandrolü olmayan telefonları direk çöpe attıklarını da ekledi.

Aşağıda, bölüğünüzün belirlenmesine kadar olan süreci kabataslak çizim haline getirdim. Onun üzerinden anlatmaya devam edeceğim.

manisa 31 bedelli nizamiye girişi ilk gün

Askercell konusundan devam edelim. Fiyatını sorduğumda Turkcell hattı olanlara 20 TL, olmayanlara 120 TL olduğu söylendi. Fakat dışarıda Turkcell hattı olanlar ücretsiz geçiş yapabilmekte ve hattı olmayanlar 78 TL’ye alabilmekteymiş. Ayrıca telefonu olmayanlara standart bir Samsung telefon da satıyorlar 130 TL’ye. Herkes istisnasız bu konuyu nasıl atlatabileceğini düşünüyordu. Ben görselde gördüğünüz konteynırı es geçerek doğrudan arama noktasına gittim.

Yaklaşık 10 tane rütbeli/rütbesiz asker, ayrı ayrı masalarda arama yapıyordu. Biri sıradan beni çağırıp doğrudan telefonumu göstermemi istedi. Tuşluyu çıkarttım. Askercell olan telefonlara bandrol yapıştırıldığından bahsetmiştim, dolayısıyla “almadın mı?” diye sordu er. Ben de paramın olmadığını, maaşımın birkaç güne yatacağını ve yattığında içeride alacağımı söyledim. Hiçbir problem olmadı; çantama dokunulmadı bile. Yani içeriye dilediğimiz her şeyi sokabilirmişiz aslında.

Neyse, doğrudan bir sonraki sıraya geçtim. Zar zor hareket eden ve neyle karşılaşacağını bilmeyen bir kalabalık içerisinde ilerledik.

19:30 Yaklaşık bir saat sonra dedektörlü alandan geçtik. Çok fazla ötme olduğu için yanından geçmemiz için ısrar ettiler. Yani anlayacağınız artık çantanızda ne olduğu ile kimse ilgilenmiyor. Oradan içinde birçok evrakın olduğu sarı bir zarf verdiler. Formaliteden şeyler. İlk Evrak Binası diye tanımladığım yerde bir deftere isim, soy isim, giriş tarihi gibi şeyleri yazıp bir anket doldurmak üzere bekletildik. 4-5 soruluk basit bir anket. Ardından oradan çıkıp, sarı zarfın içindeki kağıtlardan bazılarını doldurmak üzere Evrak Doldurma Alanı diye belirttiğim açık hava bir yere geldik. Tüm evrak işlerinin bitmesinin ardından yaklaşık 2 saat sağlık kontrolü için bekledik.

bedelli askerlik sağlık kontrolü

22:30 Sağlık Kontrol alanına giriş yaptık. Orada sarı zarfın içinde bulunan sağlık kağıdınız, sizin sözlerinize göre dolduruluyor. Herhangi bir sorun yoksa aşıya yönlendiriliyorsunuz. 1 adet tetanos aşısı olduk. Oradan vezne sırasına geçtik. Burada her şey onaylanıyor ve kağıdınıza bir sıra yazılıyor. Ben ve sırada tanıştığım birkaç arkadaş, burada yazılan sıraya göre koğuşa gireceğimizi düşünerek, arka arkaya vezne işlemini yaptırdık, sıra numaralarımız da ardı ardınaydı fakat o numaralar hiçbir işe yaramadı. Bunu söylemekte fayda var, eğer daha önceden tanıdığınız biriyle ya da orada samimi olduğunuz bir arkadaşla aynı koğuş ve ranzada olmak istiyorsanız, bina ve koğuş girişine kadar birbirinizden ayrılmayın.

23:30 Koğuşa geldik. Burada sırasıyla yatak takımları dağıtıldı. Söylendiğine göre yeni yıkanmıştı ki güzel kokuyordu ama görüntüsel olarak iç karartıcıydı. Yatarken çoğu kişi, üzerlerine tişört falan geçirdi. Kılıf getirmenizde fayda var. Neyse, koğuşa çıkıp ranza arkadaşı olduğunuz kişiyle (badilerinizden biriyle) yatak düzenlemesi yapıyorsunuz. Dolaplarınıza eşyaları yerleştirip lavabo işlemlerini gerçekleştirip doğrudan yatıyorsunuz. Bu arada, dolaplarımız oldukça genişti. Kimisi kilitleniyor, kimisi kilit tutmuyordu. Bana kilitlenebilir denk geldi.

00:45 Er olacağımız ilk güne uyanmak üzere yattık. Yatmadan önce 15 dakika Eşekli Kütüphaneci isimli kitabı okudum.

2.Gün>>