Bedelli Askerlikte 2.Gün

22.10.2019 / Genel

31. Bedelli olarak Manisa Batı Kışla’da geçirdiğim askerliğimle ilgili aldığım tüm notları sizler için derledim. İşte ikinci günden notlar.

Bedelli Askerlikte 2.Gün

05:15 Badimle yatmadan önce anlaşmıştık. Lavabolar dolmadan ve etraf iyice kokmadan önce şahsi temizlik işimizi halledelim diye. Öyle de yaptık. Bu saatte kalkıp, etrafta kimsecikler yokken tıraşımızı olduk ve namazımızı kıldık. Birinci konu, tuvaletler beklediğim kadar kötü değildi. Evet, iyi denecek bir tarafı yok ama korkutulduğu kadar değil. İkinci konu, namaz kılmak için koğuşlara epeyce seccade bırakılmış. Rahatlıkla namazınızı kılabilirsiniz. Sonraki günlerde bu detayları vermeyeceğim.

Temizlik ve namaz işinden sonra yataklarımızı topladık. Henüz kamuflaj almadığımız için eşofmanlarımızla serbest bir şekilde aşağıya indik.

06:30 Kahvaltıya geçtik. *(Birkaç gün için adet veya boyut olarak detaylandırma yapacağım. İlerleyen günler için sadece ürünleri belirteceğim.)

-Yarım domates

-Yarım salatalık

-Üç tam sosisli

-Üç kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir

-5-6 adet siyah zeytin

-Kutu çikolata

-Çizi

10:00 Bizim bölüğe ait eğitim alanı olan amfi bölgesine geçtik. Sarı zarfları yanımızda taşıyoruz bu arada. Saat 12:00’ye kadar yine bazı kağıtlarla ilgili işlemler yapıldı.

12:00 Serbest bırakıldık.

bedelli askerlik yemek ve yemekhane

12:30 Öğlen yemeğine geçtik. *(Öğlen ve akşam yemekleri için aldığım notlarda, yemeklerin kültüre özgü isimlerini kaçırmış olabilirim. Gördüğüm ve bildiğim kadarıyla yazdım.)

-Mercimek çorbası

-Biftek

-Piyaz

-Şekerpare

13:00 Amfiye döndük. Giyindirme alanına gideceğimiz söylendi. Fakat saat 15:00’a kadar içtima olmaya çalışmaktan başka bir şey yapmadık. Epeyce oyalandık.

15:00 Giyindirme alanına geldik. Bizim bölüğün amfisinden biraz uzak. Bu alana giderken kışlaya ait yaklaşık 300 kişilik Mehmetçik Camii’nin yanından geçtik. Giyindirme alanında şaşırdığımız şey şu oldu; gün içinde nizamiyeye giriş yapan bedelliler bizden önce sıraya alınmıştı. Önce onlar, sonra biz giydirildik. Bu işlem de oldukça uzun sürüyor. Yine sarı zarftan bir şeyler çıkarıp doldurduk. Ardından büyük bir poşet verildi herkese. Ayak numarasına göre sıralandırıldık ve bu sıraya göre binaya girdik.

bedelli askerlikte neler veriliyor

Koridor sistemi ile ilerleyip karşınıza çıkan şeyleri erler poşetinize dolduruyor. İşte önce tişörtten geçiyorsunuz, sonra baksır, sonra havlu gibi. Bu arada, kağıda yazdıklarımız önemsenmeden bazı yerlerde doğrudan boy, kilo ve ayak numaramız soruldu. Ben burada her bilgiyi doğru olarak verdim ve neredeyse her şey bedenimle tam uyumluydu. Fakat bu durum herkes için geçerli değildi. Çok absürt boyutlarda giyinmek zorunda kalanlar da oldu. Aldığımız şeyler şunlardı:

1 adet kamuflaj

1 adet mavi pijama takımı

1 adet kemer (palaska)

2 adet tişört

2 adet baksır

2 adet çorap

1 adet küçük havlu

1 adet tıraş bıçağı

1 adet tıraş köpüğü

1 adet duş şampuanı

1 adet diş fırçası

1 adet diş macunu

1 adet bot

1 adet bere

1 adet ay-yıldız sticker

43’ten küçük numaralara siyah bot, büyüklere kahverengi bot verildi.

16:30 Amfiye geri döndük.

17:00 Kamuflajları giymek üzere koğuşlara gönderildik.

17:30 Akşam yemeği için indiğimiz koğuş önünde, kışlanın her yerinde bolca bulunan yiyecek ve içecek otomatlarını kullanmanız için gerekli olan otomat kartı satın aldık. Ben badimle ortak kullanacağım bir kart aldım. Toplamda 50 lira verdik, içinde 45 lira dolu. 5 lira depozit ücreti. Otomattan alacağınız ürünlerin bazıları piyasa fiyatı bazıları ise biraz daha uygun. Yiyecek olarak genellikle gördüğüm biskrem, benimo, browni intense, popkek vb.; içecek olarak da çay, sıcak çikolata, cappuccino vb. bulunuyor.

18:00 Akşam yemeğine geçtik.

-Tarhana çorbası

-2 adet dolma biber

-Börek

-Yoğurt

-Muz

19:30 Yat içtiması için toplandık. Sayımız alındı. 21.00’a kadar serbest bırakıldık. Ardından koğuşlara girmek zorunluymuş. Bu serbest saatler ve yatışlar, o gün nöbetçi olan rütbeli ere göre değişiyor. Yine kalkış saati, kahvaltı, mıntıka ve sabah içtima saatleri de her akşam bu toplanma esnasında bildirildi.

Bu saatten sonra biraz sohbet, muhabbet ve kitap okumayla yat saatine kadar oyalandım.

21:30 Yattım.

<<1.Gün     3.Gün>>