Bedelli Askerlikte 3.Gün

22.10.2019 / Genel

31. Bedelli olarak Manisa Batı Kışla’da geçirdiğim askerliğimle ilgili aldığım tüm notları sizler için derledim. İşte üçüncü günden notlar.

Bedelli Askerlikte 3.Gün

05:20 Kalktık ve bir önceki gün olduğu gibi hazırlandık.

06:30 Kahvaltıya geçtik.

-Yarım domates

-Yarım salatalık

-Yarım biber

-7-8 adet siyah zeytin

-Üç kibrit kutusu büyüklüğünde kaşar peynir

-Kutu çilek reçeli

-Kutu tereyağı

-Kutu çikolata

-Gofret

7:15 Mıntıka temizliğine çıktık. Henüz bölük takımlara ve takımlar kollara bölünmediği için düzensiz bir şekilde belirli bölgelerin temizliği için gönüllü seçtiler. Tuvalet denk gelmesin diye alay komutanlığı önü temizliğine gönüllü oldum. Ağaçlardan düşen yaprak ve ıvır zıvırı temizledik.

bedelli askerlik mıntıka temizliği tuvalet

7:45 Amfide toplandık. Zar zor oluşturduğumuz sırada sayı alındı. Ardından bölük komutanı gelene kadar serbest bırakıldık.

08:30 Bölük komutanı geldi; yüzbaşı. Amfide hoş geldin konuşması yaptı. Saygı ve sevgi çerçevesi içinde 31. Bedelli’nin tamamlanmasını temenni etti. Kendisini herkes çok sevdi.

09:00 Tekrar içtima alındı ve tören alanına götürüldük. Her asker gelişinde ve gidişinde kurban kesme adeti varmış. Bununla ilgili bir program yapılacakmış. Fakat Tugay komutanı gelene kadar bekledik.

09.30 Tugay komutanı geldi ve tören başladı. Komutlarla ilgili ufak bir gösteri izledik. Silahlı erler sağa sola dönüp durdular. Tugay komutanı hoş geldin konuşması yaptı.

bedelli askerlik tören alanı ve gösteri ekibi

10:45 Törenin ardından bölükler sırasıyla tören alanından ayrıldı ve kendilerine ayrılan amfilere gittiler. Biz de kendi amfimize geri döndük.

11:30 Topluca koğuş binamızın arkasında bulunan boş araziye geçtik. Burada birkaç gönüllü bedelli ere bir ranza taşıttılar. Ranza düzeni nasıl olmalı diye 5 dakika bile sürmeyen gereksiz bir gösteride bulundular. Çünkü yapılan tek şey yorganın nasıl katlandığı ile ilgiliydi. Ardından öğlen yemeğine kadar serbest kaldık.

12:30 Öğlen yemeğine geçtik.

-Domates çorbası

-Etli patlıcan

-Pirinç pilavı

-Ayran

-Armut

13:00 Hemen koğuş binamızın arka bahçesinde bulunan Anadolu Kafe’ye gittik. İlk gece yanından geçerken vitrininde gördüğümüz pastalar çok ilgimizi çekmişti. Ağzımızı tatlandıralım dedik. Fakat şöyle bir talihsizlik yaşadık. Bizden önce gelen bedellilerle bizim aramızda 3 hafta gibi bir boşluk olmuş. O süreç içerisinde uzun dönem er de gelmemiş. Dolayısıyla ilk yediğimiz pastalar, o süreçte kalan ürünlermiş. Neden çöpe atıp yenilerini istememişler bilmiyorum ama taş gibi pasta yedik. Daha sonra onlar bitip tazeleri geldiğinde bu durum düzeldi. O yüzden geldiğiniz gibi pastalara saldırmayın. Birkaç gün bekleyin derim.

13:30 Amfide toplandık. Hiçbir şey yapmadan bekledik.

14:30 Ufak bir bölgesel tanıtım olacak şekilde gazinoya kadar yürüdük. Bizim eğitim alanımıza uzak değildi. Gazinoda biri içecek biri de yiyecek ve sigara satan iki kantin, bir askeri malzeme dükkanı, bir yemek ve tatlı büfesi, biri ayrı bir odada biri salonda olmak üzere iki ayrı oyun alanı, bir oyun kartı satan ufak bir yer ve oturma alanları vardı. Genel itibariyle alacağınız çoğu şey dışarıya göre ucuz ama dışarıdan daha pahalı olan şeyler de var. Dikkatli alışveriş yapın ve her dükkanın yanında asılı olan fiyat listesine aldanmayın. Güncel değil diyorlar.

Buraya kadar gelmişken bir oyun kartı aldım. 14 lira. Bir oyun 1,4 liraya ya da katına oynanıyor. Fakat kartın içinde 13 lira yüklü. Yani toplamda 9 basış hakkınız var ve içinde her halükarda 40 kuruş kalıyor. Biten kartlarınızı da oyun alanına bırakmanız isteniyor. Yani sistemi kim işletiyorsa 1,4 TL direk cebine kalıyor. Bu mantığa kızdığım için aldığım 3 oyun kartını da iade etmedim.

Askeri gazino oyun kartları

Oyun olarak da bilardo, masa hokeyi, langırt ve playstation mevcut. Bilardo 2,8 TL, diğerleri 1,4 TL. Playstation’a 15 dakikalık oyun açabiliyorsunuz bir tıklamada. Fakat dilediğiniz kadar tıklama yapıp süreyi anında uzatabilirsiniz. Zaten önünüzdeki ekranda ne kadar süreniz kaldığı gözüküyor. Eğer sürenizin bittiği görülürse sürekli diğer erler tarafından “kalkacak mısınız?” diye rahatsız edilebilirsiniz.

Yine merak edenler için mavi bere 17,5 TL, bordo bere 20 TL. Bedelliler için verilen kahverengi bere çok kötü göründüğünden hatıralık çekinmek niyetiyle alanlar oldu.

Bu arada ahizeli telefonu yalnızca gazinonun önünde gördüm.

16:00 Kurtuluş Savaşı ve Atatürkçülük dershanesine götürülmek üzere yeniden toplandık. Tarihimizi öğrenmemiz açısından getirildiğimiz bu noktada, hiçbir yere adam akıllı bakmanıza izin verilmeden temsili bir gezi imkanı sundular. Bu arada, bizim dışımızdaki bedelli erlerin şimdiden çalışmalara başladığına şahit olduk.  

16:45 Amfiye geri döndük. Burada ranza numaralarımıza göre takım ve kollara ayrıldık. 325 kişilik bölük 3 takıma ayrıldı. Ben 3. takım 2. koldaydım. Her kolda da 20’şer kişi bulunuyordu. Ardından her kolun başında bulunan ilk kişiyi kol başı ve yanındaki iki kişiyi kol başı yardımcısı yaptılar. Bu adamlara zaman zaman sorumluluklar yüklendi.

Neyse, bu takım ve kollara göre mıntıka bölgeleri belirlendi. Her takım kendi bölgesinde, kollar arasında dönüşüm olacak şekilde mıntıka yapacak denildi ama öyle olmadı. Çıkış yapana kadar bizim kol aynı yerde sigara izmariti ve bazen yemek atığı topladı.

18:30 Akşam yemeğine geçtik.

-Şehriye Çorbası

-Köfte/Patates

-Peynirli Makarna

-Sütlaç (x2)

Yemekler konusunda net bir yorum yapmayacağım ama tatlılar efsaneydi. O yüzden şansım yaver gittikçe tatlılardan ikişer tane yedim.

20:00 Yatış içtiması için toplandık. Sayım ve duyurular yapıldıktan sonra serbest bırakıldık.

21:30 Koğuşa geçip kitap okumaya devam ettim ve Eşekli Kütüphaneci’yi bitirdim.

<<2.Gün     4.Gün>>