beIN SPORTS Çalışanları İsyan Etti

02.02.2022 / Ekonomi / Genel

2001’den beri Süper Lig maçlarının yayın haklarını elinde bulunduran beINs SPORTS’un bu yıl yaptığı zam oranı çalışanlarını isyan ettirdi.

beIN SPORTS Çalışanları İsyan Etti

Pandemi ve sonrasında yaşanan kur dalgalanmaları sebebiyle özellikle geçtiğimiz sene zorlu bir ekonomik süreç atlatılan ülkemizde, en çok merak edilen konuların başında asgari ücrete yapılacak zam konuşuluyordu. Nitekim resmi olarak açıklanan %36 enflasyon oranı ve asgari ücrete yapılan %50 zam biraz olsun rahat nefes aldırdı.

Fakat bu oranlardan herkes aynı oranda nasibini almadı. Kimi şirketler, görünmeyen enflasyon oranının açıklanandan çok daha fazla olduğu iddiasıyla çalışanlarına %50’nin de üzerinde maaş artışı yaparken, kimi firmalar önceki yılın enflasyon oranlarını aratacak zam artışlarıyla vatandaşı çileden çıkardı.

Bu firmalardan biri de, 2016 da Katarlı Bein Media Group tarafından satın alınan ve Digiturk dijital platformundan yayın yapan Türk şifreli futbol kanalı beIN SPORTS.

Geçtiğimiz yılda da %14’lük enflasyon oranına rağmen personeline maksimum %7 civarında zam artışı sağlayan firma, bu seneki rekor enflasyon oranında zam oranını maksimum %17 olarak belirledi. Bu şok edici rakamlarla kazançlarının, yaşam standartlarının çok altına düştüğünü ifade eden çalışanlar ortak bir bildiri ile şunları söyledi:

Uzun dönemden beri büyük bir özveriyle çalışan beIN SPORTS / Digiturk çalışanları olarak sesimizi duyurmak istiyoruz.

beIN SPORTS adı altında 2016 yılından beri emek veren çalışanlar olarak beklediğimiz maaş düzeltmesi ve zammı bu yıl da gerçekleşmedi. Bir önceki yıl verilen %7’lik zam sonrası birçok kişi için hayat oldukça zorlaşmışken ve hepimiz buna rağmen büyük bir özveriyle çalışmaya devam etmişken, bu yıl beklentilerimiz yine karşılanmadı.

2021’de yaşanan bazı ekonomik sorunlar ortadayken bu yıl beIN SPORTS çalışanlarına yapılan en yüksek zam, altını çizerek söylemek istiyoruz ki, sadece %17. Ve bu zam sonrası hayat çalışanlar için artık dayanılmaz bir noktaya geldi. Biz bu zam oranlarının yeniden gözden geçirilmesini, hak ettiğimiz maaş düzeltmeleri ve zamlarının bize verilmesini talep ediyoruz.

Biz işimizi en iyi şekilde yapmaya devam etmek ve bunun karşılığında da hakkımızı almak istiyoruz.