Belçika'da Kedi Beslemek Yasaklandı

16.04.2019 / Çevre / Genel

Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Scottish Fold, Bengal ve Savannah gibi melez kedi cinslerinin yetiştirilmesi ve pazarlanması yasakladı.

Belçika'da Kedi Beslemek Yasaklandı

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bölge hükümeti, aralarında Scottish Fold, Bengal ve Savannah'nın da bulunduğu bazı melez kedi cinslerinin yetiştirilmesini ve pazarlanmasını yasakladı.

Bengal

Hayvan Sağlığı Konseyi'nin tavsiyesi üzerine bu kararı alan Belçika hükümeti, bazı melez kedi cinslerinin sağlık ve davranışsal bozukluklar gösterdiği gerekçesiyle Brüksel'de yetiştirilmesini ve pazarlanmasını yasakladı.

Yasaklanan kedi cinsleri arasında kulakları kesik görünümlü Scottish Fold'un bulunduğu, bunun yetiştirme sürecinde genetik mutasyona uğradığı ve kedinin ciddi ağrıya maruz kaldığı belirtildi.

Savannah

Bengal ve Savannah cinsleri olarak bilinen kaplan görünümlü kedilerin de evcilleştirilerek doğal hayatlarından yoksun bırakıldığı, bunun da davranışsal bozukluklara yol açması nedeniyle yasaklandığı duyuruldu.

Halihazırda bu kedi cinslerine sahip kişilerin, yetkililere bilgi vererek ruhsat alması isteniyor. Yaklaşık 65 adet melez kedinin yetiştirilmesinin ve pazarlanmasının yasaklandığı tahmin ediliyor.