Belgrad'dan Kaçan Akbaba Maraş'a Geldi

12.2.2019 / Genel / Çevre

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde bir arazide çobanlar tarafından, nesli tükenmek üzere olan ve yorgun düşmüş kızıl akbaba bulundu.

Belgrad'dan Kaçan Akbaba Maraş'a Geldi

Hayvanlarını otlatmak amacıyla Ulubahçe mahallesine giden çobanlar, uçmakta zorlanan bir akbaba bularak derhal durumu yetkililere bildirdi. Bölgeye intikal eden Doğa Koruma ve Milli Parklar Kahramanmaraş Şube Müdürlüğü ekipleri, akbabanın nesli tükenmekte olan bir tür olduğunu tespit etti. Genelde Avrupa ve Kuzey Afrika’da yer alan, yerleşik bir yaşam süren, boyu 110 cmi bulan, 230-265 kanat açıklığında, ağırlığı 6 ila 10 kg. arasında olan, kel başlı, geniş kanatlı ve kısa kuyruklu bu akbabanın ülkemize kadar gelmiş olması yetkilileri ne kadar şaşırtmış olsa da derhal koruma altına alındı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Kahramanmaraş Şube Müdürlüğü ekipleri, kızıl akbaba hakkında bilgi, kızıl akbaba özellikleri, kızıl akbabalar, kızıl akbaba nerede yaşar, kızıl akbaba ile ilgili haberler, kızıl akbaba nedir, kızıl akbaba hakkında kısa bilgi, nesli tükenmekte olan hayvanlar türkiye

Kapıçam Tabiat Parkı içerisindeki keklik üretim istasyonuna götürülen kızıl akbabanın tedavileri yapılıp ihtiyaçları giderildi. Ayağında bulunan halkadan Belgrad’dan geldiği tespit edilen ve ülkemizde Kahramanmaraş sınırına kadar, yaklaşık bin 500 kilometre uçan akbabanın, tüm kontrollerin ardından doğaya salınacağı söylendi.

nesli tükenmekte olan hayvanlar araştırma, nesli tükenmekte olan hayvanlar bilgi, nesli tükenmekte olan hayvanlar bilinen, nesli tükenmekte olan hayvanlar canlılar, nesli tükenmekte olan canlılar, nesli tükenmekte olan hayvanlar, kızıl akbaba Kahramanmaraş, akbaba belgrad