BES İptali Nasıl Yapılır?

16.08.2022 / Ekonomi / Genel

Devletin sosyal güvenlik sistemi dışında emeklilik döneminde ek gelir elde etmenizi sağlayan BES’ten çıkmak için iptal işlemi yapmalısınız.

BES İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel Emeklilik Sistemi ya da bilinen kısa adıyla BES, 2001 yılında yürürlüğe girdi ve ilk kez 2003 yılında uygulanmaya başladı. Bu sistemin amacı, devletin sosyal güvenlik sistemi dışında emeklilik döneminde insanların ek bir gelir elde etme etmesini sağlamaktır. Teşvik etmek için ödenen miktara göre devlet belirli oranlarda katkı sağlamaktadır. Sisteme katıldığınız bankaya göre belirli süre aylık ödeme yaptıktan sonra toplu ödeme de alabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemine katılmak istemiyorum ya da artık farklı bir banka ile çalışmak istiyorum diyorsanız BES iptal işlemini uygulamalısınız. Çalıştığınız bankaya göre işlem için uygulamanız gereken yöntem değişiklik gösterse bile genel olarak BES iptal işlemi son derece kolaydır. BES iptali nasıl yapılır sorusuna gelin yakından bakalım ve farklı bankalar için uygulayabileceğiniz iptal yöntemlerini tüm detaylarıyla görelim.

Vakıf Emeklilik BES İptali Nasıl Yapılır?

 • VEML boşluk TC KİMLİK NUMARANIZI boşluk CAYMA boşluk DOĞUM TARİHİNİZİ yazın ve 4933 numarasına SMS gönderin. Ya da 0850 222 9 237 numaralı Vakıf Emeklilik Müşteri Hizmetlerini arayın.
 • İptal talebinizi iletin.
 • Yetkili tarafından yöneltilen soruları yanıtlayarak iptal işlemini tamamlayın. Ya da 0549 802 47 75 numarasına WhatsApp üzerinden yazarak bilgi alın.

Vakıf Emeklilik üzerinden katıldığınız BES iptali için yukarıdaki adımları izlemeniz yeterli. İptal talebiniz alındıktan sonraki ortalama 10 iş günü içerisinde iptal işlemi onaylanacak ve katkı paylarınız tarafınıza geri ödenecek.

Garanti BES İptali Nasıl Yapılır?

 • Garanti Bankası mobil uygulamasını açın.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi sayfasını açın.
 • Sözleşmeden Ayrıl seçeneğine dokunun.
 • İşlemi tamamlayın. Ya da 444 0 336 numaralı Garanti BBVA Emeklilik Çağrı Merkezi’ni arayın.
 • BES iptal talebinizi iletin.
 • Yetkili tarafından yöneltilen soruları yanıtlayarak iptal işlemini tamamlayın.

Garanti Bankası üzerinden katıldığınız BES iptali için yukarıdaki adımları izlemeniz yeterli. İptal talebiniz alındıktan sonraki ortalama 10 iş günü içerisinde iptal işlemi onaylanacak ve katkı paylarınız tarafınıza geri ödenecek.

Yapı Kredi BES İptali Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi üzerinden katıldığınız BES iptali için 0850 222 0 448 numaralı Yapı Kredi Çağrı Merkezi’ni arayın ve iptal talebinizi iletin. Yetkili tarafından yöneltilen soruları yanıtlayarak iptal işlemini tamamlayabilirsiniz. İptal talebiniz alındıktan sonraki ortalama 10 iş günü içerisinde iptal işlemi onaylanacak ve katkı paylarınız tarafınıza geri ödenecek.

Avivasa BES İptali Nasıl Yapılır?

Avivasa üzerinden katıldığınız BES iptali için 444 11 11 numaralı Avivasa Emeklilik Çağrı Merkezi’ni arayın ve iptal talebinizi iletin. Yetkili tarafından yöneltilen soruları yanıtlayarak iptal işlemini tamamlayabilirsiniz. İptal talebiniz alındıktan sonraki ortalama 10 iş günü içerisinde iptal işlemi onaylanacak ve katkı paylarınız tarafınıza geri ödenecek.

Halkbank BES İptali Nasıl Yapılır?

Halkbank üzerinden katıldığınız BES iptali için 0850 222 0 400 numaralı Halkbank Çağrı Merkezi’ni arayın ve iptal talebinizi iletin. Yetkili tarafından yöneltilen soruları yanıtlayarak iptal işlemini tamamlayabilirsiniz. İptal talebiniz alındıktan sonraki ortalama 10 iş günü içerisinde iptal işlemi onaylanacak ve katkı paylarınız tarafınıza geri ödenecek.

Ziraat BES İptali Nasıl Yapılır?

 • Ziraat Bankası mobil uygulamasını açın.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi sayfasını açın.
 • Bu sayfa üzerinden iptal talebinizi iletin. Ya da 0850 222 97 00 numaralı Ziraat Bankası Emeklilik Çağrı Merkezini arayın.
 • Sırasıyla 2, 1 ve 1 rakamlarını tuşlayın.
 • İptal talebinizi iletin.
 • Yetkili tarafından yöneltilen soruları yanıtlayarak iptal işlemini tamamlayın.

Ziraat Bankası üzerinden katıldığınız BES iptali için yukarıdaki adımları izlemeniz yeterli. İptal talebiniz alındıktan sonraki ortalama 10 iş günü içerisinde iptal işlemi onaylanacak ve katkı paylarınız tarafınıza geri ödenecek.

Halk Emeklilik BES İptali Nasıl Yapılır?

Halk Emeklilik üzerinden katıldığınız BES iptali için 0850 800 44 00 numaralı Halk Emeklilik Çağrı Merkezi’ni arayın ve iptal talebinizi iletin. Yetkili tarafından yöneltilen soruları yanıtlayarak iptal işlemini tamamlayabilirsiniz. İptal talebiniz alındıktan sonraki ortalama 10 iş günü içerisinde iptal işlemi onaylanacak ve katkı paylarınız tarafınıza geri ödenecek.

Allianz BES İptali Nasıl Yapılır?

 • Allianz BES İptal Ayrılma Formu doldurarak şirkete gönderin. Ya da 0850 399 99 99 numaralı Allianz Sigorta Çağrı Merkezini arayın.
 • İptal talebinizi iletin.
 • Yetkili tarafından yöneltilen soruları yanıtlayarak iptal işlemini tamamlayın.

Allianz BES üzerinden katıldığınız BES iptali için yukarıdaki adımları izlemeniz yeterli. İptal talebiniz alındıktan sonraki ortalama 10 iş günü içerisinde iptal işlemi onaylanacak ve katkı paylarınız tarafınıza geri ödenecek.

Akbank BES İptali Nasıl Yapılır?

 • 444 25 25 numaralı Akbank Müşteri Hizmetlerini arayın.
 • İptal talebinizi iletin.
 • Yetkili tarafından yöneltilen soruları yanıtlayarak iptal işlemini tamamlayın. Ya da en yakın Akbank şubesine gidin.
 • Birey Emeklilik Sistemi iptal dilekçesini doldurun.
 • Dilekçeyi bir yetkiliye verin.

Akbank üzerinden katıldığınız BES iptali için yukarıdaki adımları izlemeniz yeterli. İptal talebiniz alındıktan sonraki ortalama 14 iş günü içerisinde iptal işlemi onaylanacak ve katkı paylarınız tarafınıza geri ödenecek.

Anadolu Hayat BES İptali Nasıl Yapılır?

Anadolu Hayat üzerinden katıldığınız BES iptali için 0850 724 55 00 numaralı Anadolu Hayat Emeklilik Çağrı Merkezini arayın ve iptal talebinizi iletin. Yetkili tarafından yöneltilen soruları yanıtlayarak iptal işlemini tamamlayabilirsiniz. İptal talebiniz alındıktan sonraki ortalama 10 iş günü içerisinde iptal işlemi onaylanacak ve katkı paylarınız tarafınıza geri ödenecek.