Beyaz Eşya Seçerken Bunlara Dikkat Edin

15.3.2019 / Bilim / Teknoloji / Genel

Gerek evimizde gerekse iş yerlerimizde vazgeçilmezimiz olan beyaz eşyaları alırken birtakım hususlara dikkat etmemiz gerekiyor.

Beyaz Eşya Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Beyaz eşyasız bir ev düşünülemez. İş yerlerimizde bazı şeylerden feragat edebilir ama evimizde asla. Çamaşır makinesi olmayan bir iş yeri olabilir ama çamaşır makinesiz bir ev olamaz. Bu yüzden beyaz eşyalar, özellikle günlük hayatta vazgeçilmezimiz durumunda.

Hayatımız için önemli olan beyaz eşyaları alırken de birtakım hususlara dikkat etmemiz gerekiyor. Beyaz eşya alırken dikkat edilmesi gereken maddelerden kısaca bahsetmeden önce, alacağınız beyaz eşyaları uzun süre kullanacağınızı unutmayınız.

Beyaz eşyanızı her sene yenilemek mantıksız gelebilir. Bu yüzden beyaz eşya seçerken ilk önce garanti süresine bakmanızda fayda var.

Beyaz Eşya Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Bulaşık makinesi alırken nelere dikkat edilmelidir?

Bulaşık makinesi alırken program sayılarına dikkat edin. İhtiyacınızın altında ya da üstünde olmamasına önem gösterin.

Bulaşık makinesi alırken kullanım amacınıza uygun olup olmadığına dikkat edin. Örneğin tencerelerinizi de bulaşık makinenizde yıkayacaksanız ona uygun bir özelliğe bakmanız gerekiyor.

Bulaşık makinesi alırken enerji tasarruf özelliğine dikkat edin. A, A+ ve A++ özelliklerinden bir tanesini seçebilirsiniz.

Aynı özelliklere sahip farklı markaları kıyaslamayı unutmayın. İthal ürünler yerli ürünlerden her zaman maddi olarak pahalıdır. Aynı işi yapan bulaşık makinesi alırken yerli ürünü tercih ederek fazla para ödememenizi tavsiye ederim.

Beyaz Eşya Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Çamaşır makinesi alırken nelere dikkat edilmelidir?

Çamaşır yıkama makinesi almadan önce programlarını iyice öğrenin. Örneğin hızlı yıkama programı olan bir çamaşır makinesi tercih etmenizi öneririz.

Çamaşır makinesi alırken kapasitesine dikkat edin. İhtiyacınızın üstünde ya da altında olmaması önemli. İhtiyacınızın üzerinde kapasitesi var ise daha fazla su ve enerji harcar. İhtiyacınızın altında bir kapasitesi var ise buda sizin iki kere çamaşır yıkamanıza sebep olur. 7 KG kapasiteli bir çamaşır makinesi 4 kişilik bir aile için standart olarak kabul edilir.

Çamaşırlarınızı hızlı bir şekilde kurutmak istiyorsanız; yüksek devirli çamaşır makinelerine göz atabilirsiniz. 1.200 devir ve üzeri çamaşır makineleri hızı severler için idealdir.

Beyaz Eşya Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Buzdolabı alırken nelere dikkat edilmelidir?

Buzdolabı alırken dikkat etmeniz gereken en önemli özelliklerinden bir tanesi de saklama süresidir. Elektrik kesintilerinde gıdalarınızın bozulmaması için bu süreye dikkat ediniz.

Buzdolabınızın içerisine dikkat ediniz. İçerisine gıdalarınızı düzenli koyabilecek misiniz? İç düzenini kontrol etmeden karar vermeyin.

Buzdolabınızın genişliğini de evinize göre ve ihtiyacınıza göre seçmelisiniz. Buzdolapları büyüdükçe harcadıkları enerji miktarı da artmaktadır.

Buzdolabınızı mutfağa yerleştirirken hava sirkülasyonu için, yerleştirilmesi planlanan bölmenin arkasında 10 CM'lik bir boşluk bırakmayı ihmal etmeyin.

Buzdolabı alırken son zamanlarda üretilen modellere dikkat edebilirsiniz. Örneğin buzluk kısmı en az kullanılan bölüm olduğu için alt kısımda olmasını tercih edebilirsiniz.

Beyaz Eşya Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Elektrikli süpürge alırken nelere dikkat edilmelidir?

Elektrikli süpürge seçerken ses düzeyine dikkat edin. Sessiz modelleri tercih edebilirsiniz.

Elektrikli süpürge seçerken emiş gücü önemlidir. Ne kadar kuvvetli emiş gücüne sahip ise o kadar daha temiz bir eviniz olabilir.

Elektrikli süpürgeler kolay bozulabilir. Bu yüzden bilindik marka almanızda fayda var. Çünkü parça bulmakta zorlanmazsınız.

Su filtreli ev süpürgeleri büyük ev temizliğinde avantajlı olurken; kısa süreli ev temizliğinde dezavantaja dönüşür.

Elektrikli süpürgelerin Hepa filtreye sahip olması toz kaçırma problemlerinin önüne geçer.

Toz torbalı süpürge alacaksanız torbasını sürekli kontrol etmelisiniz. Ayrıca alacağınız elektrikli süpürgeye uygun torbayı da kolayca bulabiliyor olmanız gerekiyor.

Beyaz Eşya Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Fırın alırken nelere dikkat edilmelidir?

Fırın alırken temizlenebilir olmasına dikkat edin. İç kısmı ile ocak kısmının kolay temizlenebilir olması gerekiyor.

Cam kapaklı fırınları tercih edebilirsiniz. Fırın kullanımında ısının içeride kalmasını sağlar. Bu da size hem zaman hem de enerji tasarrufu sağlar.

Fırında yemek pişirirken ısının eşit miktarda yayılmasını istiyorsanız; turbo fırınları tercih edebilirsiniz.

Fırın ve ocak setlerinde ısı yalıtımına dikkat etmeniz gerekiyor.