Bez Çanta Kullan, Doğayı Koru

27.12.2018 / Çevre / Genel

Plastik poşetlerin ücretli olmasını içeren çevre yasasına karşılık, kendi bez çantalarını boyayan ilkokul öğrencileri herkes örnek oldu.

Bez Çanta Kullan, Doğayı Koru

Plastik kullanımının doğaya verdiği zarardan dolayı kendi kullanacakları bez çantaları renklendiren Sultanbeyli Zübeyde Hanım İlkokulu birinci sınıf öğrencileri, öğretmenleri Sevil Zekiye Uygun’un rehberliğinde çevre bilinci edinirken, aynı zamanda yaşıtlarına da örnek olmak istiyorlar. Kendilerini bu konuda yönlendiren ve motive eden Sevil öğretmen, bez çanta projesiyle ilgili şunları söyledi:

Çocuklara ilk olarak poşetlerin üretim sürecini anlatan videolar izlettim. Ardından, poşetlerin doğaya verdikleri zararı yansıtan videoları inceledik. Böylelikle, bu atıkların denizlerde, kıyılarda nasıl biriktiğini, doğaya ve hayvanlara ne gibi zararlar verdiğini gördüler. Bu videoların bir kısmı onlar için üzücü ancak akıllarında kalması ve farkındalıklarının gelişmesi için izlemelerini sağladım. Videoları izledikten sonra atıkların nasıl ayıklandığını, dönüştüğünü ve nerelerde kullanıldığını da anlattım. Şu an çok küçükler ancak eminim ki bazı bilgiler akıllarında kalacak. Büyüdüklerinde içlerinden belki bir tanesi geri dönüşüm makinesi tasarlayabilir. Neden olmasın? Şu an hayal kurup bunu başarabilmek benim hedefim.

Her geçen gün yenilenen teknolojik gelişmeleri öğrencileriyle paylaşmaya çalıştığını da ekleyen öğretmen Sevil hanım, gerçekleştirdikleri projelerin takibini yaparak bunu yaymak istiyor ve özellikle velilerden çocuklarına destek olmalarını bekliyor.

Sultanbeyli Zübeyde Hanım İlkokulu birinci sınıf öğrencileri, sultanbeyli zübeyde hanım ilköğretim okulu öğretmenleri, istanbul sultanbeyli zübeyde hanım ilköğretim okulu,