Bir İklim Krizi Anıtı: Sahildeki Araçlar

16.12.2019 / Çevre / Kültür / Sanat

Sanatçı Leandro Erlich Miami Beach sahilinde kumdan oluşturduğu, özgün boyuttaki 66 araç heykeliyle iklim değişikliğine değindi.

Bir İklim Krizi Anıtı: Sahildeki Araçlar

Eser adeta, yıllar önce gerçekleşmiş bir faciayı anımsatıyor. Yükselen deniz seviyelerine rağmen kıyı kentlerinde politik ve toplumsal anlamda kayıtsız kalınmasını eleştiren sanatçı Leandro Erlich, bu tehlike yaşanmadan önce sonuçlarını düşünmesi için topluma ayna tutuyor.

Yükselen deniz seviyelerine rağmen kıyı kentlerinde politik ve toplumsal anlamda kayıtsız kalınmasını eleştiren sanatçı Leandro Erlichin eseri

Çalışmalarında çevresel felaketleri ele alan sanatçı, iklim değişikliğinin tehditlerini ciddiye almamız gerektiğinin altını çizerken şunları söylüyor:

İklim değişikliği ve sonuçları artık bir bakış açısı veya görüş meselesi değil. Bu kriz, acil çözümler gerektiren nesnel bir sorun haline geldi. Bir sanatçı olarak, insanları bu gerçekliğin, özellikle de gezegeni koruma sorumluluklarımızdan uzak tutamayacağımız fikrinden haberdar etmek için sürekli bir mücadele içindeyim.

Bu otomobil dizisi ile oluşturulan harabe yığını için, “çağdaş bir Pompei izlenimi” diye bahseden küratör Ximena Caminos, tarihten ders alınması gerektiğini vurgulayarak, çalışmanın özetine değiniyor.

Çalışmalarında çevresel felaketleri ele alan sanatçı Leandro Erlichin eseri

iklim değişikliğinin tehditlerini ciddiye almamız gerektiğinin altını çizen Leandro Erlichin miami beach sahilindeki eseri

Leandro Erlich, Order of Importance, 2019, Miami Beach City, US