Bir Köprüden Daha Fazlası: The Twist

8.11.2019 / Kültür / Sanat

Kistefos Heykel Parkı içinde yer alan modern köprü, ziyaretçiler için görülmeye değer bir döngü oluşturuyor ve oldukça ilgi çekiyor.

Bir Köprüden Daha Fazlası: The Twist

Norveç’te yeni açılan mimarlık firmalarından biri olan BIG, ilk projeleri olarak gerçekleştirdikleri Randselva nehrini geçen bükümlü köprü tasarımlarıyla Norveç piyasasına etkileyici bir giriş yaptı. The Twist adlı bu çarpıcı eser, hem sergi alanı hem köprü hem de sanat eseri işlevi görmesiyle de bir ilk olma özelliği taşıyor.

the twist norveç çağdaş köprü

Aslında The Twist’in hikayesi daha öncesine dayanıyor. 2015 yılında yapılan bir uluslararası mimari yarışmasında, BIG ekibi, bu köprü tasarımıyla birincilik kazanmıştı. 1.000 metrekarelik alüminyum kaplı köprü, nehrin farklı yükseklikleri bulunan iki yakasını dahice bir araya getiriyor.

Bu çağdaş köprü ile iki yakanın bir araya gelmesi, 1996 yılında işadamı Christen Sveaas tarafından kurulan Kistefos Müzesi ve Heykel Parkı için ayrıca bir işlevsellik de katıyor. Anish Kapoor, Olafur Eliasson ve Fernando Botero gibi dünyaca ünlü heykeltıraşların çalıştığı bu park, yıl içerisinde birçok sergiye, galeriye ev sahipliği yapıp, endüstriyel bir müze olarak da hizmet ediyor. Dolayısıyla The Twist'in parkın içindeki konumu, yapılan etkinliklere erişimi kolaylaştırıyor ve sergi alanını genişletmiş oluyor.

the twist 2 norveç çağdaş köprü

the twist 3 norveç çağdaş köprü

the twist 4 norveç çağdaş köprü

the twist 5 norveç çağdaş köprü

the twist 6 norveç çağdaş köprü

the twist norveç çağdaş köprü

the twist 9 norveç çağdaş köprü