Biyoçeşitliliğin Dev Arşivi: Photo Ark

25.06.2019 / Kültür / Sanat / Çevre

National Geographic ile birlikte çalışan vahşi yaşam fotoğrafçısı Joel Sartore, son 25 yılını gezegenimizin biyolojik çeşitliliğini yakalamak için harcadı.

Biyoçeşitliliğin Dev Arşivi: Photo Ark

Nesli tükenmekte olan türlerin kurtarılmasına yardım etmek için insanlara ilham vermek amacıyla, dünyanın hayvanat bahçelerinde ve vahşi yaşam alanlarında yaşayan 9.500'den fazla memeliyi, kuşu, balığı, sürüngenleri, amfibi ve omurgasızı fotoğraflayarak, toplamda 12.000 kadrajlık datasıyla dev bir arşivin baş mimarı oldu. Henüz çalışmalarının tamamlanmadığı fakat yakın zamanda bitmesi beklenen Photo Ark, dünyanın en büyük stüdyo kalitesindeki biyoçeşitlilik fotoğraflarının tek arşivi olma özelliği taşıyacak.

National Geographic vahşi yaşam fotoğrafçısı Joel Sartore

Sartore’nin şimdiye dek yaptığı çalışmaların tanıtımı ve kutlanması için, Uluslararası Fotoğraf Merkezi (ICP) ve Southhampton Sanat Merkezi (SAC), National Geographic Photo Ark sergisinde en çarpıcı fotoğraflarını sergilemeyi düşünüyor.

Dünya çapında 250'den fazla hayvanat bahçesinden, akvaryumdan ve hayvan kurtarma merkezinden fotoğraflar barındıran arşivin, insanların hayvanları koruma çabalarını destekleme konusunda ilham vermesi umut ediliyor.

National Geographic Photo Ark sergi ve projesi

Evlatlık annesiyle birlikte bir bebek orangutandan, federal tehdit altındaki koalalara kadar bir çok hayvanın yakın çekim görüntüsü, bu eşsiz yaratıkların yaşamları ve kişilikleri hakkında samimi bir görünüm sunuyor.

National Geographic, bu önemli projeyi, bu sergi de dahil olmak üzere pek çok platformda sergileyecek ve insanlara yalnızca özen göstermeleri için değil aynı zamanda bu hayvanları gelecek nesiller için korumalarına yardımcı olmaları için teşvik edecek. Gelecek nesiller için bir arşiv kaydı oluşturmanın yanı sıra bu proje, dünyadaki türleri korumak için çalışan kişi ve kuruluşlara motive kaynağı olacak ve ışık tutacak.

National Geographic Photo Ark Nesli Tükenmekte Olan Canlılar Albümü