Blog Sitesi Nasıl Kurulur

3.8.2018 / Bilim / Teknoloji / Genel

Blog sitesi kurmadan önce blog içeriğinizden başlamalısınız. Kuracağınız bloğunuzda ne üzerine paylaşımlar yapacağınızı belirlemelisiniz. 

Blog Sitesi Nasıl Kurulur

Bloğunuzu yayına almadan önce de birkaç adet makalenizi hazır etmeniz gerekiyor. Bir blog sitesi kurmak istediniz ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Burada elimden geldiği kadar basit bir dille size aktaracağım.

Bloğunuzu oluşturmadan önce hangi kategorilerde yazı yazacağınızı belirlemelisiniz. Ardından birkaç yazı hazır hale getirmelisiniz. Bloğunuzu yayına aldığınız zaman içeriği boş bir site olmaması için hazırladığınız yazıları yayınlamanız gerekiyor.

blog sitesi kurmak

Yazılarını hazır hale getirdikten sonra artık insanlarla bu makalelerinizi paylaşmak isteyeceksiniz. Bu durumda da site bir blog sitesi lazım. Blog sitesi için Google Blogger’ı kullanabilirsiniz. Ücretsiz olduğu için çok kolay blog sitenizi oluşturabilirsiniz. Hem ücretsiz hem de mobil uyumlu olan Goole Blogger ile makaleleriniz birçok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Fakat benim yaptığım gibi kendi adınıza bir site açmak istiyorsanız. Yani web sitenizin uzantısını blogger.com yerine .com olmasını istiyorsanız bunun için belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu işlem için domain ve hosting alacaksınız. İş burada bitmiyor.

Bir yazılımcı bulup kendinize blog sitesi yapmasını isteyeceksiniz. Bunun için de kendisine bir ücret ödeyeceksiniz. “Ben yazılımcıya para vermem” diyorsanız domain ve hosting paketlerinizi aldıktan sonra Wordpress kurabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak Wordpress ile kendi sitenizi oluşturabilirsiniz. Fakat kullanımı biraz karışıktır.

Wordpress ya da bir yazılımcı ile blog sitenizi kurduktan sonra iş makalelerinizi yayınlamaya geliyor. Yazdığınız makaleleri artık arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.

Para Dolar

Web Sitemden Para Kazanmak İstiyorum

Bu işlem için web sitenize reklam almanız gerekiyor. Eğer size reklam verecek bir firma var ise belirli bir ücret karşılığında anlaşma sağlayabilirsiniz. Herhangi bir firma ile anlaşmanız yok ise merak etmeyin, Google o işi çözüyor.

Google Adsense hesabı oluşturduktan sonra web siteniz ile başvuru yapıyorsunuz. Onaylandıktan sonra web sitenize Google reklamlarını koyabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise sitenizi yayına aldıktan sonra yaklaşık 3 ay kadar beklemenizdir. Çünkü yeni bir sitenin takipçisi olmayacağı gibi Google da onay vermeyebilir. En az 3 ay kadar bekleyiniz. Bu süreç içerisinde makaleler yazınız ve linklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşınız.

blog kurmak

Blog Sitesi Kurmak İstiyorum

Bir blog sitesi kurmak istiyorsanız üç alternatifiniz vardır. Bunlardan bir tanesi Blogger gibi hazır blog sistemleri. Bu sistemler sayesinde tasarımı seçer ve bloğunuzu hazır hale getirirsiniz. Blogger ile bir site kurduğunuz zaman linkiniz gokhangurleyen.blogger.com şeklinde olacaktır.

Eğer site adınızın içerisinde blogger gibi bir hazır sistemin adı olmasını istiyorsanız, kendinize bir alan adı ve hosting almalısınız. Ardından herhangi bir kodlama bilmiyorsanız Wordpress gibi hazır yazılımları kullanabilirsiniz. Bu işlem biraz maliyetlidir.

Wordpress kurulumundan anlamıyorsanız, ya da denediğiniz de başarılı olamadıysanız, size bir Kendinize bir blog sitesi kodlatmalısınız. Eğer benden bir blog sitesi almak isterseniz, buraya tıklayarak bizim ile iletişime geçebilirsiniz. Bu kısım diğer işleme göre biraz daha fazla maliyetlidir.