Buhar Odasının Faydaları

26.06.2022 / Sağlık / Genel

Buhar odasını, rahatlatan ve gevşeten bir aktivite olarak düşünüyor olabilirsiniz. Bu kesinlikle doğru ancak göz ardı etmemeniz gereken bir sürü faydası daha var.

Buhar Odasının Faydaları

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar, buhar banyosunda bilinenden daha fazlası olduğunu gösteriyor. Yani evet, bu sıcak aktivite sizi yalnızca rahatlatıp gevşetmekle kalmaz, aynı zamanda tıkalı sinüslerin açılması, kan dolaşımının iyileşmesi, cildi temizleyerek sivilcele oluşumunu engellemesi ve kas ağrılarını azaltması gibi bir dizi faydadan istifade etmenizi sağlayabilir.

Buhar odası, Kalıcı olmayan tıbbi rahatsızlıklar için de özel bir terapi geliştirmektedir. Buhar odası kullanımı sonucunda vücutta görülen kozmetik faydalar da kanıtlanmıştır. Buhar odası kullanımı ve terleme ile beraber vücuttaki toksinler atılır; cilt, pürüzsüz ve yumuşak bir hale gelir. Cildin rahatlamasıyla birlikte kişi, hem bedenen hem de zihnen dinlenmiş olur. Cilt ortamdaki nemi geri çeker ve eski dengesine kavuşur. Cilt üzerindeki kurumalarında bu avantajla önüne geçilir. Rahatlayıp gevşemenizi sağlayan bu odalar, üst solunum yollarına da iyi gelir. 

Aslında evinizde yaptığınız sıcak bir banyo seansından çok farklı değil. Sonuç itibarıyla, ihtiyacınız olan şey sizi haşlamadan cildinize nüfuz edebilecek yoğunlukta buharlı bir ortamın oluşmasıdır. Bu ortamı evinizin banyosunda oluşturabileceğiniz gibi hamamlarda, kaplıcalarda, bazı otellerde ve spor salonlarında bulunan buhar odalarına girerek bu sıcak aktivitenin iyileştirici etkilerinden faydalanabilirsiniz. Üst solunum yolunu açan bu odalar başka bir hastalığa aynı olumlu etkiyi yapmayabilir. Hastayken buhar odası kullanımı belirli koşullara özeldir. Gözle görülür etkileri arasında cilt gözenekleri bulunur.

Gözenekler temizlenir ve yenilenir. Bu etki sayesinde eskisinden çok daha ferah, sağlıklı ve duru bir görünüme kavuşmanız mümkün olur. Burada terleme saunaya göre daha az olacağı için buhar odası sonrasında sıcağa yakın bir duş almak yerinde olur. Bu duş sayesinde kendinizi daha temiz ve daha ferah hissedebilirsiniz. Sahip olduğu özellikler ile pek çok fayda sunan buhar odası kişilerin kendini iyi hissetmesini sağlar. Hem fiziksel hem de ruhsal olarak rahatlamaya yardımcı olduğu gibi cildin daha iyi görünmesinde de etkilidir. Buhar odası faydaları aşağıda listelenmiştir:

Buhar Odasının Faydaları:

1. Etkili Bir Cilt Temizleyicisidir:

Yağ bezlerinin fazla çalışmasının bir sonucu olan yağlı ciltler çoğunlukla sivilce ve siyah noktalarla el ele gider. Bunun nedeni, ölü deri hücrelerinin ve yağın gözenekleri tıkamasıdır. Bu olduğunda siyah noktalar, bakterilerin bölgede çoğalmasıyla da iltihaplı sivilceler ortaya çıkar. Buhar, tüm bu senaryoların oluşmasını engelleyebilecek, tıkalı cilt gözeneklerini temizleyen etkili bir ajandır. Siyah noktalardan, yüz ve sırt sivilcelerinden kurtulmak ve harika bir cilt temizliği yapmak için buhar banyosuna şans vermek akıllıcadır.

2. Burun Tıkanıklığını Giderir:

Soğuk algınlığının yaygın semptomlarından biri tıkalı burundur. Oldukça sinir bozucu olan bu durumun çözümünü daha önce deneyimlemiş olmalısınız çünkü sıcak bir duştan sonra herkes daha iyi hisseder. Bunun nedeni, buharın mukusu gevşeterek solunum yollarınızı açmasıdır. Diğer yandan, yüksek ateşiniz varsa buhar odasına girmeyin ve vücudunuzu susuz bırakmayın.

3. Egzersiz Sonrası Ağrıları Giderir:

Bir spor bağımlısı değilseniz, ara sıra yaptığınız egzersizler sonrası hamlık veya halk arasında et kesiği olarak bilinen kas ağrıları gününüzü kabusa çevirebilir. Güzel haber şu ki, sıcak buhar kaslarınızı gevşeterek sinir uçlarınızı yatıştırır ve böylelikle ağrının şiddeti önemli ölçüde azaltılmış olur. Bu nedenle, spor sonrası buhar banyosu yapmak her zaman iyi bir fikirdir.

4. Stresi Azaltır:

Buhar odasında zaman geçirmenin stres seviyenizi azaltabileceğini biliyor muydunuz? Buhar banyosu, stres düzeyinizi belirleyen vücudun ürettiği kortizol hormonunun daha az salgılanmasını sağlayabilir. Kendinizi gergin hissettiğinizde, buhar banyosu yapmanız, hem fiziksel hem de zihinsel olarak rahatlayıp gevşemenize yardımcı olur.

5. Kan Dolaşımını İyileştirir:

Buhar banyosu yapmanın bir diğer faydası kan dolaşımını iyileştiriyor olmasıdır. 2012 Temmuz ayında yapılan bilimsel bir çalışmada, nemli ısının küçük kan damarları veya kılcal damarları açarak dolaşımı iyileştirdiği görüldü. Ayrıca, kan basıncını düzenleyen aldosteron isimli böbrek üstü bezlerin ürettiği hormonun salgılanmasına yardımcı olur. Bu sayede, yüksek kan basıncı düşürülebilir ancak yine de bu konuda risklerinin avantajlarından daha baskın olabileceğini bilmek önemlidir. Nitekim, bu aktivitenin sıcak çarpması, kalp atışının hızlanması ve bayılma gibi olası riskleri bulunur. Bu nedenle, kardiyovasküler hastalığı olanların buhar odalarından kaçınması yerinde olacaktır.

6.Toksinlerin Atılmasına Yardımcı Olur:

Terlemek vücuttan toksinleri atmanın iyi bir yoludur. Buhar banyosu sizi olabildiğince terleterek hem toksinlerin atılmasını sağlar hem de cilt gözeneklerinizi pırıl pırıl yapar. Bunun için yaklaşık 20 dakika buhar odasında oturmanız yeter de artar bile!

Buhar Banyosunun Diğer Faydaları:

Buhar banyosu yapmak daha önce hiç düşünmediğiniz bazı avantajları size sunabilir. Bunlar, cildinizi yumuşatarak tıraş olmanızı kolaylaştırması, uykuya dalmanızı kolaylaştırarak iyi bir gece uykusu çekmenizi sağlaması ve kaslarınızı gevşeterek esnekliğinizi artırmasıdır. Dahası, buhar odasında eşinizle veya bir arkadaşınızla zaman geçirmeniz gayet eğlenceli bir aktivite olacaktır.

  • Dolaşımı geliştirir:
  • Buhar odası terapisi kan basıncını düşürmektedir. Aynı zamanda kalbi daha sağlıklı tutar ve ülserler gibi yaraların, cilt dokusunun onarılmasına da yardımcı olmaktadır.
  • Havayı nemlendirerek boğaz tahrişini giderir.