Bulut Teknolojisi Nedir?

29.09.2020 / Bilim / Teknoloji / Genel

Bulut (cloud) teknolojisi hiçbir kurulum gerektirmeyen web tabanlı programlar için kolaylık sunan çevrimiçi depolama hizmetidir.

Bulut Teknolojisi Nedir?

Bulut depolama ile internet üzerinde dosyalarını saklayabilir ve dilediğiniz yerden erişim sağlayabilirsiniz. Buna en güzel örneği Google Drive olarak gösterebiliriz. Google Drive, size ücretsiz 15 GB ücretsiz bir alan verir ve bu alana yüklediğiniz dosyaları internet erişimi olan herhangi bir yerden indirebilirsiniz.

sanal depolama alanları nedir

Her firmanın ücretsiz sağladığı alan farklıdır. Mesela Yandex Disk’te bu alan size 10 GB olarak tanımlanır. Dropbox kullanmak isterseniz ücretsiz 2 GB alanınız olur. OneDrive ise ücret ödemeyen kullanıcılarına 5 GB alan ile hizmet vermektedir.

Bireysel kullanıcı olarak bu alanlar çoğu zaman yeterli olabiliyor. Özellikle Google Drive ve Yandex Disk ikilisinin vermiş olduğu toplamda 25 GB olan saklama alanı birçok kullanıcıya yeter. Üstelik Google tarafından kullanıcılara bir güzellik daha yapılmış durumda. Word belgelerinizi yedeklemek yerine Google Doküman kullanırsanız 15 GB olan depolama alanınızdan yemiyor.

sanal depolama alanlarının faydaları

Sanal Depolama Alanlarının Faydaları

Sanal depolama alanları yani bulut teknolojisinin faydaları arasında üst sırada erişim yer almaktadır. Dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden (internet olduğu sürece) bağlantı sağlayabilirsiniz. Bu sayede yanınızda bir hard disk taşıma derdiniz olmuyor. Hem yükten kurtulmuş oluyorsunuz hem de sorunsuz verilere erişebiliyorsunuz.

Verileri depoladığınız hard disk ya da flash bellek gibi taşınabilir depoların bozulma ihtimalleri çok yüksek. Fakat dosyalarınız bir bulutta yüklü ise dosyalarınıza erişimde herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Bulut teknoloji kullanan kişiler birçok kişi ile senkronize çalışabilmektedir. Bunu yine Google Drive üzerinden örneklendireceğim. Bir Google Doküman açtığınızda arkadaşını dosyaya ortak yapabilirsiniz. Bunun sonucunda da ikiniz aynı anda dosyayı açıp aynı anda içerik ekleyebilirsiniz.

Dosyalarını bulut teknolojisi ile online ortamda sakladığınız zaman herhangi bir uyum sorunu yaşamadan erişim sağlarsınız. USB 2.0 ya da USB 3.0 gibi seçenekler ile uğraşmaz, Sata-IDE-USB şeklinde çeşitler ile kafanızı karıştırmazsınız. Dilediğiniz tarayıcıdan internete başlanır ve anında dosyalarını indirebilir ya da saklama alanınıza yeni dosyalar ekleyebilirsiniz.

bulut teknolojisi nedir

Bu işlemler için yüksek güvenlikli siteleri tercih etmenizi öneririz. Bu tarz sitelere yükleyeceğiniz dosyalar kimse tarafından izlenmeyeceği için güvenle orada kalabilirler. Dosyalarınızın içeriğini sadece siz görebilirsiniz ve siz değiştirebilirsiniz.

Online depolama alanları sizlere yedekleme imkânı da sunar. Belli dönemlerde size ait olan alanı yedekleyerek verilerinizi silinmelere ya da kaybolmalara karşı koruyabilirsiniz. Bu sayede yedekleme için kendinize ekstra cihaz almanıza gerek kalmayacak.

bulut teknolojisinin faydaları

Bazı bulut teknolojileri otomatik senkronize özelliği taşımaktadır. Google Drive üzerinden bir örnek ile daha anlatalım. Telefonunuza kurduğunuz hesabınızda otomatik senkronizeyi aktif ederseniz rehberiniz anında yedeklenir. Yeni bir telefon aldığınız zaman aynı hesap ile oturum açtığınız da rehberiniz doğrudan geri yüklenir. Chrome tarayıcısı geçmişiniz dahi geri yüklenir.