22.06.2018 / Fotoğraf: Gökhan GÜRLEYEN / Seyahat / Eğlence

Cumalıkızık Bursa’nın tarihi köylerinden bir tanesi. Günümüzde UNESCO tarafından  Dünya Mirası olarak korunmaya alınmıştır. 

Zamanında 15 kızık köyü olduğu anlatılır. Kaybolan diğer köyler arasında sadece ayakta kalan Cumalıkızık köyü ile ilgili diğer bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Köye ilk girdiğiniz zaman karşınıza küçük bir köy pazarı çıkıyor. Hemen girişte yer alan bu köy pazarı ne yazık ki Cumalıkızık’ın her tarafını sarmış durumda. Aslında sadece girişte olsa ve köy içerisine dokunulmasaydı sanki daha güzel olurdu diye düşünüyorum.

Cumalıkızık Köyü

Cumalıkızık sokaklarında gezerken bol bol taş döşemeli ev görebilirsiniz. Her biri mavi, sarı ve turuncu renklerle boyanmış birbirinden güzel evler var burada. İnanın ki gezerken büyüsüne kapılacaksınız. 1300’lü yıllardan bu yana taş dokusu bile bozulmadan ayakta kalan bu köye daha fazla sahip çıkılması yönündeyim. En son ziyaretim de o tarihi dokunun yerini semt pazarına bırakmışlığını görmek beni oldukça üzdü.

UNESCO Dünya Mirası

Cumalıkızık, Osmanlı Devleti’nden bu yana iyi korunan bir köy olduğu için 2014’te UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne eklenmiştir. Bu listede bulunan yerler insanlık için önem arz eden yerler olarak bilinir.

Hem Dünya Mirası kabul edilmesi hem de Kınalıkar dizisinin burada çekil olması ile yerli ve yabancıların dikkati çeken Cumalıkızı köyü, özellikle haftasonları turist akımına uğruyor.

Ben 13:00 civarı gittiğimde çok kalabalıktı. Üstelik Pazar günü gitmiştim. Kahvaltılık yer bulamayacağım diye korkuyordum. Gün boyu sırf Cumalıkızık’ta köy kahvaltısı yapacağım diye aç gittim. Köyde güzel bir yere oturduk. Arkadaşım ile birlikte kahvaltılık istedik. Hayatımda ilk defa kozalak reçelini orda gördüm. Domatesi ve salatası pek de köy yerinde yetişmiş gibi olmasa da ekmeği harikaydı.

Ne Kadar Zaman Ayırmalıyım

Cumalıkızık zannettiğiniz kadar büyük bir yer değil. 1-2 saatlik bir tur ile hem fotoğraf çekebilir hem de her sokağını gönül rahatlığı ile gezebilirsiniz.

Aşağıdaki görsel size bu konuda yardımcı olabilir.

Cumalıkızık Köyü

Cumalıkızık köyünde sokakları gezebilirsiniz. Fakat köy içerisinde sadece bir eve girebiliyorsunuz. Küpeli Ev olarak bilinen müzeye giriş bedeli 5 TL. En azından benim gittiğim de bu fiyata girmiştim. Size galoş veriyorlar ve eve o şekilde girebiliyorsunuz. Evdeki odaları gezebiliyor ve fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Köy sokaklarını gezerken Cin Aralığı’nı fark edeceksiniz. Bu dar sokakta iki kişi yan yana yürüyemiyor. Burada durum fotoğraf çekebilirsiniz. Fakat sırada bekleyen çok olduğu için fazla vaktiniz olmuyor.

Cumalıkızık köyü Dünya Miras Listesi’ne alınmış alınmasına ama bu mirasa ne kadar sahip çıktığımız da ayrı bir soru işareti? Neden diye soracak olursanız tarihi binalarla dolu bu köyde kafeye çevrilmemiş ev bulmak nerdeyse imkânsız durumda.

Cumalıkızık Köyü

Sokaklarda fotoğraf çekmek istediğinizde kadrajınıza mutlaka bir restoran girecektir. Restoran olmasa bile o tarihi dokulara asılmış kötü görüntü çıkaran afişleri görebilirsiniz. Cumalıkızık köyüne gittiğim zaman önce gurur duydum. Bu kadar tarihi bir köy sapasağlam ayakta kalmış diye. Sonra da açıkçası utandım. Çünkü o sağlam evlerin her tarafı reklam duvarına dönmüş durumda.

Köy yerinde mutlaka restoranlar olacaktır. Olması da gerekir. Ama hiç dokunulmamış sokaklar ve evler de görmek isterdim. En azından restoranların sadece girişte olması yeterli bence… Köyün her yerini restoran yapmaya gerek yoktu.

Konu ile ilgili olarak Bursa Belediyesi’ne bir şikâyet maili gönderdim. İnşallah ilgilenirler.