Bursa Hayvanat Bahçesi

27.06.2019 / Fotoğraf: Gökhan GÜRLEYEN / Seyahat / Genel

Hayvanların doğal yaşamlarına uygun dizayn edilen Bursa Hayvanat Bahçesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Bursa Hayvanat Bahçesi

Bursa’da ilk hayvanat bahçesi 1955 yılında hizmete açılan Kültür Park içerisinde kurulmuştur. Uzun yıllar Kültür Park ziyaretçilerinin en önemli ilgi odaklarından olmuştur.

Bursa Hayvanat Bahçesi

1991 yılında ziyarete gelen öğrenciler tarafından döneminin belediye başkanına iletilen bir mektupta, öğrenciler ve öğretmenlerin hayal kırıklığına uğradıklarını yazmaları, Kültür Park Hayvanat Bahçesi’nin yenilenerek modern hale gelmesi kararı alınmıştır. 1994 yılında Sayın Erdem Saker’in Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürütmeye başlamasıyla hayvanat bahçesi, baştan dizayn edilmeye başlanılır. Hazırlanan proje ile 1997 yılında ilk çalışmalar başlar.

Bursa Hayvanat Bahçesi

Yan yana dizilmiş küçük kafeslerde sergilenen hayvanlardan oluşan Kültür Park Hayvanat Bahçesi, 1998 yılında modernleşerek hizmet vermeye devam etmiştir.

2009 yılında döneminin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe, Soğanlı Botanik Parkı ile komşu olan Bursa Hayvanat Bahçesi’nin geliştirilmesindeki 2. etabın başlangıcını yaptı. Yapılan yeni çalışmalar ile hayvanat bahçesi daha da genişledi. İçerisine bir kafe ve hediyelik eşya bölümü de eklenmiş oldu.

Bursa Hayvanat Bahçesi

Bursa Hayvanat Bahçesi Ücreti Ne Kadar?

Bursa Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret etmek isteyen yetişkinler 6 TL ödemek zorunda. Öğrenciler için bu fiyat 2,5 TL. (Güncel fiyatlar için tıklayınız

Bursa Hayvanat Bahçesi

Bursa Hayvanat Bahçesi Açılış-Kapanış Saatleri

Bahar Sezonu: 09:30 – 19:00  (Nisan-Mayıs-Eylül-Ekim)

Yaz Sezonu: 09:30 – 20:15  (Haziran-Temmuz- Ağustos)

Kış Sezonu: (Kasım- Aralık-Ocak- Şubat-Mart)

Hafta İçi: 09:30 – 17:00

Hafta Sonu: 09:30 – 18:00

Bursa Hayvanat Bahçesi