Büyüleyici Çin Çay Seremonisi

8.07.2019 / Seyahat / Kültür / Sanat

Çay, doğudan batıya pek çok kültürde yer alan ve özel seremonileri ya da belirli saatleri ile bulunduğu topluma renk katan bir içecek.

Büyüleyici Çin Çay Seremonisi

Daha önce gerek görsel sunumlarla gerekse geleneksel karşılamalarla çayın servis edildiğini görmüş olabilirsiniz. Özellikle uzak doğu ülkerinden Japonya ve Kore’de, bunun kültürel tanıtımın bir parçası olarak kullanıldığını da biliyor olabilirsiniz ama Çin'in Sichuan eyaletinde durum biraz daha farklı. Çayın sunumu Çin geleneksel dövüş sanatı olan Kung-fu ile yapılıyor ve içeceğin tadını etkilediği düşünülen bir dizi hareketin ardından servis ediliyor.

kung fu çayı servisi

Kung-fu çayı veya uzun musluklu çay performansı olarak da isimlendirilmiş bu seremoni, icra edenlerin renkli koreografileri ile birlikte izleyicilerin oldukça dikkatini çekiyor.

Aslında uzun musluklu çaydanlık, Çin tarihinde yeri olan binlerce yıl öncesinde icat edilmiş bir ürün. Üç Krallık Döneminde, hizmetkarların krallara suikast şüphesi bulunması sebebiyle, yeterince uzaktan servis yapmalarını sağlayan bu çaydanlık, günümüzde çok farklı bir amaca hizmet ediyor.

Böylesine estetik bir seremoniyi gerçekleştirmek için yıllarca pratik yapılması gerektiğini söyleyen çay sanatçısı Liu Xumin, sözlerine şunları ekliyor:

Bu seremonideki hareketlerin mükemmelleştirilmesi ve bireyin kendine zarar vermeden sunumu gerçekleştirmesi için en azından günde 7-8 saat pratik yapması gerekmekte. 18 ayrı çay sunumu duruş formu mevcut ve bu formların hepsinde çaydanlığı vücudumuzun bir parçası olarak düşünüyoruz. Çayı ve insanı entegre ettiğimizi ve büyüleyici bir deneyim sunduğumuzu umuyorum.

Sichuan eyaleti, bir Kung-fu çayını tatmak için gidilecek yerlerin başında geliyor ancak uzun musluklu çaydanlıkla servis o kadar popüler olmuş ki, şimdiden dünyanın dört bir yanında çeşitli benzerlikte deneyimler yaşamanız da mümkün.