Büyümüş de Küçülmüş Kağıt Ev Bitkileri

9.1.2020 / Kültür / Sanat / Eğlence

Kağıt sanatçısı Raya Sader Bujana, incir, dutgiller, devetabanı ve kaktüs gibi iki parmak arasında tutabileceğiniz ev bitkileri üretiyor.

Büyümüş de Küçülmüş Kağıt Ev Bitkileri

Tiny Big Paper House Plants (Büyümüş de Küçülmüş Kağıt Ev Bitkileri) ismini verdiği projesinde, bir X-Acto bıçağı ve cımbız kullanarak oluşturduğu minyatür sahte saksı bitkilerini özenle detaylandıran Raya Sader Bujana son üç yılını bu işe adamış durumda. Yapraklardaki renklendirmenin yanı sıra sert formları veya dolgunluğunu görünür kılmak için katlama, puanlama ve sarma gibi teknikleri kullanan sanatçı, bitkilerine saksı yapmayı da ihmal etmiyor.

Tiny Big Paper House Plants, Raya Sader Bujana kağıt ev bitkileri 1

Büyümüş de küçülmüş kağıt ev bitkilerinin tek bir çalışması, titiz doğası gereği beş ile altı hafta arasında tamamlanıyor. Bu süre zarfında Bujana, üzerinde çalıştığı bitkileri önden tasarlamadığının altını çizerek şunları söylüyor:

Bir işe başladığımda herhangi bir planım olmuyor. Sadece üzerinde çalışmaya odaklanıyorum. Bu esere esneklik imkanı sunuyor ve her bir çalışmada yeni şeyler deneme şansı doğuruyor. Dokuma veya sepetçilik gibi diğer sanatsal disiplinlerden veya el sanatlarından teknikler uygulamayı ve bunları kağıt diline çevirmeyi de ayrıca seviyorum.

Bujana’nın daha çok eserini görmek için web sitesini ziyaret edebilir ya da Instagram hesabını takibe alabilirsiniz.

Tiny Big Paper House Plants, Raya Sader Bujana kağıt ev bitkileri 2

Tiny Big Paper House Plants, Raya Sader Bujana kağıt ev bitkileri 3

Tiny Big Paper House Plants, Raya Sader Bujana kağıt ev bitkileri 4