'Çakar Lamba Yasağı' Başladı

1.11.2019 / Genel

Yeni düzenleme ile 1 Kasım 2019 tarihi itibari ile trafikte gördüğümüz ve gereksiz kullanılan çakar lambalar artık resmen yasaklandı.

'Çakar Lamba Yasağı' Başladı

Çakar lamba kullanan araçlar için kötü haber bugün yürürlüğe girdi. Son haftalarda oto saniyeler de çakar lambaları söktürmek için kuyruğa giren vatandaşlar, şimdiye kadar kullandıkları sahte geçiş üstünlüğünü bir daha kullanamayacak.

Kamuda, mahalli idarelerde, meslek kuruluşları ve üniversitelerde görevli üst düzey yönetici, genel müdür ve daire başkanları, eskiden çakar lambalı araç kullanabiliyordu. Ayrıca bazı kişiler çakallık yapıp şahsi araçlarına bile çakar lamba taktırmıştı.

Bugün yürürlüğe giren yeni yasa ile artık bu tür araçlar çakar lamba kullanamayacak. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nde görevli trafik polisleri, denetimlerini arttıracak ve çakar lamba kullanan araçlara cezai işlem uygulayacak.

Yetkisiz çakar kullananlar, 2 bin 4 liraya kadar ceza alabilecek. Kurallara uymayan araçlar, trafikten men edilecek.

çakar lamba yasağı

Çakar Lambayı Kim Kullanabilir

Çakar lamba sistemi tüm araçlarda yasaklanmadı. Bazı araçların kullanılmasına hâlâ izin veriliyor. Ambulans, itfaiye ve kolluk araçları ile devletin en üst protokolünde bulunan makam araçları tarafından çakar lambalar kullanılmaya devam edecek.

Trafikte Geçiş Üstünlüğü

Karayolları Trafik Kanunu'nun 71'inci maddesi (f) bendi kapsamında koruma kararı verilmiş kişilerin kullanımındaki araçlar ve kolluk birimlerine ait sivil araçlarda sadece aracın tepe bölgesinde sabit veya sökülüp takılabilir ışıklı uyarı sistemi bulunabilecek. Fakat bu araçlar tepe lambalarını sürekli kullanamayacak. Zorunlu kullanım bölgesine 150 metre kala ışıkları kullanmaya başlayacaklar.