Çalışan Kadın Olmak

28.11.2019 / Genel

Eskiden kadın iş hayatında yok denilecek kadar azlardı. Zaman geçtikçe iş hayatına atılan kadınların sayısı artmaya başladı.

Çalışan Kadın Olmak

Kadınların iş hayatında aktif rol oynaması, üstlerine daha fazla yük binmesine sebep oluyor. Belki her kadın için olmasa da çoğu kadın için bu durum değişmiyor.

çalışan kadın olmak

Kadınlar hem iş hayatlarında hem de ev yaşantısında aktif oluyorlar. Bazı eşler, kadınların yüklerini alsa da ülkemizde birçok kadın hem iş hayatında hem de ev hayatında en çok yükü omzunda hisseden taraf oluyor. Üstelik bir de çocuk varsa, eşlerin yükü daha da fazla artıyor.

Kadınların artan bu yükleri ile stresli günler başlar. Kadınlar birçok konuya odaklandıkları için psikolojik olarak çöküntü yaşayabilirler. Bu durumu ise sadece eşlerine yansıtırlar.

Hem psikolojik hem de bedensel olarak çöküntü yaşayan kadınlar, aşırı stresle birlikte en ufak konularda bile tartışmaya açık olurlar. Bu durumda evlilikleri zedeler.

Çalışan kadınlar için stresten kurtulmanın birkaç yöntemi mevcut. İşte o adımlar;

  • Kendinize zaman planı yapın. Hangi gün hangi işlerin yapılacağını ve nereye ne zaman gidileceğini haftalık planlayın.
  • Gün içerisinde yapmak ile yükümlü olduğunuz işler için belirli saatler belirleyin. Öğlen yemeklerini her gün saat 1’de yemek gibi basit planlar ile stresten uzak durabilirsiniz.
  • Eşlerinizden beklediğiniz yardımı net bir şekilde söyleyin. Eşleriniz sizi anlamayabilirler. İçinizden sitem etmektense konuşup dertleşmeyi tercih edin. Eşinizin size ne tür yardımı dokunacaksa bunu doğrudan iletin.
  • Stresli olduğunuz zaman istemsizce oluşan tepkilerinizi keşfedin. Bu tepkilerinizden kurtulmaya çalışın. Stresiniz sizi değil, siz stresinizi yönetin.