Canlı Yayında Alışveriş Dönemi

15.02.2022 / Bilim / Teknoloji / Genel

Çin’de büyüyen ve tüm dünyaya yayılması beklenen ‘’canlı yayından satış’’ e-ticaret ve sosyal alışveriş deneyimini birleştiriyor.

Canlı Yayında Alışveriş Dönemi

E ticaret sektöründe dünya lideri olan Çin, 2018 itibariyle canlı yayınlarda e ticaretin başlangıcı olan ülke oldu. Son dönemlerde popülerliği gittikçe artan “livestreaming / canlı yayın” sektörü, 2022 yılı başlarında Çin’de 200 milyon dolarlık Pazar haline gelmiş durumda. Canlı yayında online satış işlemi o kadar hızlı büyüdü ki Çin’de pazarın %18’lik kısmına hitap ediyor durumda.

Çin'deki satışların önemli bir yüzdesi kıyafet, ayakkabı, çanta, kozmetik, kişisel bakım ürünleri, taze yiyecek ve ev yaşam ürünlerinden oluşuyor. Bu sektörlerde bulunan markalar yaptıkları canlı yayınlarda izleyici ve satış rekorları kırıyor. Cilt bakımı yapan bir firma sadece 2 saatlik canlı yayın esnasında 312 bin dolar kazanmayı başardı.

Canlı yayınlarla 15 bin seviyesinde izleyici yakalayan firmalar, bu rakamları mağazalarında 6 aylık sürede görebildiklerini dile getiriyor. Seyahat firması CEO’su olan James Liang birkaç saatlik canlı yayın açarak 10 milyon dolara yakın seyahat paketi satmayı başardı. Ayrıca ev aletleri satan bir firma ise sadece bir saatlik canlı yayın sonucunda 40 milyon dolar elde etmeyi başardı.

Tüketicilerin satıcılarla iletişime geçmesini sağlayan bu yöntem, alıcılar tarafından güvenli olarak ifade ediliyor. Canlı yayında satıcılara almak istediğiniz ürünle ilgili her soruyu sorabiliyorsunuz. Bu durumda da sonradan gelişecek bir sürpriz ile karşılaşmıyorsunuz.