Capuchin Maymununa Benzer Orkide Türü

09.09.2020 / Çevre / Genel

Güney Amerika’da yetişen ve Capuchin maymununun yüzüne benzeyen orkide türü, egzotik güzelliyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Capuchin Maymununa Benzer Orkide Türü

25.000'den 30.000'e kadar farklı tür ile orkideler, dünyadaki en büyük çiçek ailesinden biridir. Bu eşsiz bitkiler birçok farklı şekil ile karşımıza çıkar ama güneydoğu Ekvador’a özgü maymun orkide olarak da bilinen dracula simia aralarında belki de en dikkat çekici olandır.

capuchin maymununa benzeyen orkide türü

Ülkenin tropikal dağlık ormanlarında gelişen bu çiçek, tropik bölgelerde bulunan en az 10.000 orkide türünden biridir. Bir kapuçin maymunun yüzüne dikkat çekici biçimde benzeyen bir çift noktalı gözü vardır ve kırmızımsı kahverengi çiçekleri adeta uzun bir kuyrukmuşçasına uzanır.

Maymun orkideleri sevimli görünümlerinin yanı sıra oldukça güzel kokuludur. Aslında çiçek açtıklarında olgun portakal gibi kokarlar. Yılın herhangi bir zamanında çiçek açabilirler ve doğal olarak 6.500 feet civarında büyüyebilirler.

Bu egzotik çiçekler gölge arar, nemi sever ve düşündüğünüzün aksine soğuk havayı tercih eder. Bununla birlikte, kendiniz yetiştirmek istiyorsanız, çevrimiçi tohum satan satıcılar bulmanız mümkündür. Ancak, maymun orkide tohumları neredeyse toz halindedir ve düzgün büyümeleri için özel bakım gerektirir. Ve her şeyi mükemmel bir şekilde yapsanız dahi, bitkinin çiçek açması en az üç ila sekiz yıl arasında sürecektir.

Yine de hala sahip olmak istiyorsanız, doğru bir satıcıdan tohum sipariş ettiğinizden emin olun çünkü maymun orkide tohumlarını sattığını iddia eden birçok dolandırıcı ile karşılaşmanız mümkün.

tropikal bitki dracula simia, monkey orchids