Cep'ten Koordinat Hangi Operatörde Var?

25.12.2019 / Bilim / Teknoloji / Genel

Her sene yaşanan kayıp ve mahsur vakalarına önlem olarak geliştirilen Cep’ten Koordinat servisi son günlerin en çok konuşulanları arasında.

Cep'ten Koordinat Hangi Operatörde Var?

2017 yılında Uludağ’a kayak yapmak için çıkıp kaybolan ve cep telefonundan konum bilgisi gönderemediği için bulunması biraz zaman alan gencin ardından konuya ilişkin çalışma yapan GSM operatörleri, bir koordinat servisi geliştirerek krizi fırsata çevirmişti. Her ne kadar olayın görünmez yüzü ticari çıkarlara dayansa da hizmet epey faydalı bulundu ve benimsendi.

Geçtiğimiz günlerde Uludağ’da yaşanan acı olaydan sonra tekrardan gündeme getirilen hizmet, maalesef dijital portallara servis edilen haberlerin birçoğunda 2017’de Uludağ’a çıkan gencin öldüğü ve Telekomünikasyon şirketlerinin, “konum bilgileri sadece savcılık talebi halinde verilebilir, şahıslara veya başka kurumlara verilemez” kuralı gereğince bilgi vermemesinin buna sebep olduğu lanse edilerek sunuldu.

Fakat Kabafii ekibi olarak yaptığımız araştırmalar sonucu, hem olayın aslını yansıtmadığını hem de servisin kullanımının doğru olarak verilmediğini tespit ettik. İşin aslı şu ki, 2017 yılında Uludağ’a çıkan genç, koordinat bilgisini ilgili ekiplere ulaştırılamamasına rağmen 2 saat içerisinde kurtarıldı. Dolayısıyla GSM operatörlerinin suçlandığı bilgi de gerçeğe dayanmıyor. Fakat ne koşulda olursa olsun hizmet gerçek. En azından Turkcell operatörlerinde.

“Telefonunuzdan ACIL ya da NEREDEYIM yazıp 7777 veya 2222 numarasına mesaj gönderdiğiniz takdirde, size bulunduğunuz yer koordinat detaylarına ve en yakındaki emniyet ya da karakol bilgisine kadar gönderiliyor.” şeklinde yayılan bilgi maalesef yanlış.

vodafone, turk telekom, cepten koordinat servisi yok

Bütün operatörlerden deneyerek elde ettiğimiz veriler ve müşteri hizmetlerinden telefon üzerinden ya da birebir aldığımız bilgiler neticesinde şunu öğrendik. Yalnızca Turkcell operatörlerine özel, 2222’ye NEREDEYIM yazdığınız takdirde detaylı bir konum bilgisi alabiliyorsunuz. Vodafone, bu hizmeti normal koşullarda 7016’yı aradığınız takdirde ücretsiz olarak sunuyor fakat şu an sistem kullanım dışı. Türk Telekom’da ise bu hizmeti 5070 ya da 5555 üzerinden smsle alabileceğiniz söylense de maalesef işe yaramıyor.

turkcell cepten koordinat servisi

Belki diğer operatörlerin de Cep’ten Koordinat servisiyle ilgili bir hizmetleri mevcuttur fakat bize dönüş sağlayan kaynaklar net bilgiye sahip değil. Eğer konu ile ilgili güncel bir bilgiye erişirseniz, kamuoyu yararına bizlerle paylaşırsanız seviniriz.