Chadwick Boseman Kimdir?

01.09.2020 / Biyografi / Genel

Amerikalı oyuncu Chadwick Boseman, 29 Kasım 1976’da Güney Karolina’da dünyaya geldi ve 28 Ağustos 2020’de Kaliforniya’da hayatını kaybetti.

Chadwick Boseman Kimdir?

Chadwick Aaron Boseman, Afrika göçmeni ABD vatandaşı Carolyn ve Leroy Boseman’ın çocuğudur. Annesi bir hemşireydi ve babası bir tekstil fabrikasında çalışarak döşemecilik işini yönetiyordu.

Boseman, bir DNA testi yaptırmış ve kendisinin Sierra Leone'den Krio ve Limba ile Nijerya’dan Yoruba genlerini taşıdığını ileri sürmüştü.

chadwick aaron boseman kimdir

1995 yılında T. L. Hanna Lisesi'nden mezun olan Boseman, ardından Washington D.C.'deki Howard Üniversitesi'nde eğitim hayatını tamamladı. 2000 yılında yönetmenlik dalında Güzel Sanatlar Lisansı ile mezun oldu.

Hem yazar hem de yönetmen olmak isteyen Boseman, oyuncularla doğru iletişim kurabilmek için oyunculuk eğitimi de aldı. Kariyerine Brooklyn'de başlayan Boseman, kısa süre sonra New York Harlem'deki Siyah Kültür Araştırma Merkezi'nde bulunan Schomburg Junior Scholars Programı’nda drama eğitmeni olarak çalıştı. 2008 yılında oyunculuk kariyeri için Los Angeles'a taşındı.

black panther kara panter boseman hayatını kaybetti

Boseman, 42 adlı filmde beysbolun efsane ismi Jackie Robinson'ı, Marshall adlı filmde Yüksek Mahkeme Yargıcı Thurgood Marshall'ı, Get On Up adlı filmde ise müzisyen James Brown'ı canlandırmıştı.

Vejeteryan olan Boseman, en son rol aldığı Avengers serisinde Black Panther (Kara Panter) karakteri ile hafızalarda kaldı. Marvel Sinematik Evreni’nde Kara Panter olabilmek için önceleri çok dua ettiğini söylemişti.

Dört yıl boyunca “Kalın Bağırsak Kanseri” tedavisi gören Boseman, hasta olduğunu medyaya hiç açıklamamıştı. Tedavi sürecinde film çekimlerine devam etmişti.

chadwick boseman hayatını kaybetti

Boseman, evinde eşi ve çocukları ile birlikte yaşarken kolon kanserine bağlı olarak yaşadığı bir rahatsızlık sonucunda 28 Ağustos 2020 (43 yaşında) hayata gözlerini yumdu. Boseman’ın ölümü üzerine eşi şu cümleleri kullandı.

Chadwick Boseman'ın öldüğünü açıklamamız sonsuz bir üzüntüdür. Chadwick'e 2016 yılında III. Evre kolon kanseri teşhisi kondu ve 4. aşamaya geçerken bu son 4 yıl boyunca bununla mücadele etti. Gerçek bir savaşçı olan Chadwick, her şeye rağmen çalışmak için ısrar etti. Marshall'dan 5 Bloods'a, August Wilson'ın Ma Rainey Black Bottom filmleri ve çok daha fazlası sayısız ameliyat ve kemoterapi sırasında ve arasında çekildi. Kral T'Challa'yı Kara Panter'de oynamak onun için bir onurdu. Karısı ve ailesinin yanında, evinde öldü. ?Aile, sevginiz ve dualarınız için size teşekkür eder ve bu zor zamanlarda özel hayatına saygı duymanızı isteriz.

Black Panther'in yaratıcısı olan Marvel Stüdyoları, Twitter'dan paylaştığı mesajında Boseman'ın ölümünden ötürü duydukları üzüntüyü dile getirdi.