8.06.2018 / Genel

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı son zamanlarda insanlara yüksek kâr vaadi snan firmaları radarına aldı. Denetimler sonucu birçok firma hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci tarafından yapılan açıklamaya göre denetime alınan 65 şirketin 30'unun işlemi tamamlanmış durumda. Diğer 19 şirketin ise piramit sistem olduğu sonucu ortaya çıkıyor.

Piramit Sistem Nasıl Çalışır

Genel anlamda alt üye bulmanız gereken sistemlerdir. Ne kadar çok alt üyeniz var ise o kadar çok para kazanabileceğinizi savunurlar. Fakat belli bir noktaya gelindiğinde sisteme yeni üye dâhil edilemez. Yani artık alt üye bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Bu durumda da siz maddi olarak zarara girmeye başlarsınız.

Konu ile ilgili açıklama yapan Tüfenkci, şu sözleri söyledi:

Piramit sistemler üzerinden gerçekleştirilen pazarlama sistemleri Türk hukuku açısından ele alındığında, bu tip satışların hangi hükümler gereğince değerlendirileceği hususunun açık olmaması, bu konuda özel bir düzenleme bulunmaması gibi sebeplerle Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da piramit satış sistemlerine ilişkin genel çerçeveyi belirleyen düzenlemelere yer verildi

Piramit satış sistemleri üzerinde yapılan denetimlerde 65 şirket mercek altına alındı. Bu şirketler içerisinden 30’unun denetlemesi tamamlandı. Bu şirketlerden 19 tanesinin hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Öte yandan diğer 35 şirketin incelemeleri devam ediyor.

Piramit Sistemi Olan Firmalar

"Ulusal Mali Yardımlaşma Sistemi (UMYS), Mega Grup Bilişim Ağ Paz. ve İnt. Hiz. Ltd. Şti, Kyani Turkey Kozmetik Ürünleri ve Gıda Takviyeleri İthalat, İhracat, Pazarlama, Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, QNET Promosyon Pazarlama ve Turizm Ltd. Şti., Kairos Technologies Limited Türkiye Temsilcileri, MGlobally Solutions Ltd. Türkiye temsilcileri, OWNCOIN Dış Ticaret AŞ, Evo Binary International DWC-LLC Türkiye Temsilcileri, MMM Türkiye Temsilcileri, İnfinity Coin Türkiye Temsilcileri, My Crypto World Türkiye Temsilcileri, Cmon Online Türkiye Temsilcileri (Statü İş Sistemleri Yazılım ve Danışmanlık Limited Şirketi), Myadsino (Red Deck Entertainment Limited) Türkiye Temsilcileri, Forever Primes İnternet Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi, Posavis Bilgisayar Reklam E Ticaret Danışmanlık Anonim Şirketi."