Çin'de 40 Banka İflas Etti

21.07.2022 / Ekonomi / Genel

Çin'de emlak sektöründe başlayan kriz sonrası bazı bankalar para çekmeye izin vermezken, banka önlerinde mudilerin protestoları sürüyor.

Çin'de 40 Banka İflas Etti

Çin’de bitmeyen konut projelerinin ipotekli kredi (mortgage) taksitlerini ödemek istemeyen on binlerce kişi bankaları protesto ederken, şu ana kadar 40 bankanın iflas ettiği iddia edildi. Bazı kaynaklar ise iflas eden

Mudiler bankalardan paraların çekmek için bankalara akın ederken, bazı şehirlerde askerî birlikler banka önlerinde barikat kurdu.

Çin’in Zengzhou şehrinde Henan isimli bankanın önünde toplanan yüzlerce kişi, “Birikimlerimizi istiyoruz.” sloganları attı. Gerilimin artmasıyla güvenlik görevlileri ile protestocular arasında arbede çıktı. Çıkan olaylar ardından bankanın önüne tanklar konuşlandırıldı.

Bankadaki paralarını çekemediklerini söyleyen yüzlerce kişi, hesaplarının sıfırlandığını fark edince Çin Halk Bankası’nın (Bank of China) Zhengzhou şubesine akın etti.

Mudiler Mevduatını Çekemiyor

18 Nisan’da bankalarda bulunan milyonlarca dolarlık mevduat donduruldu ve bankalar müşterilere bunun iç sistemlerdeki bir yenileme sonucu olduğunu söyledi. Ancak banka müşterileri, o zamandan beri bankalardan kendilerine konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadığını belirtiyor.

Yetkililer tarafından başlatılan soruşturmaya göre Henan Yeni Varlık Grubu’ndan bazı kişilerin bankaların çevrimiçi ticaret sistemlerine eriştiğini ve bunları manipüle ettikleri belirlendi. Soruşturmada banka yöneticileri ile bazı şüphelilerin tutuklanmıştı.

Protestoların hedefindeki Henan bankasının nisan ayında milyonlarca dolarlık mevduatı, banka sistemlerinde yenileme yapıldığı gerekçesiyle dondurduğu belirtiliyor.