Çocuk Araba Koltuğu Nedir?

21.06.2022 / Genel

Hızınız ne kadar az olsa da çarpmalar insan vücuduna zarar verebilir. Yolcularda herhangi bir güvenlik önlemi yoksa yaralanma yaşanabilir.

Çocuk Araba Koltuğu Nedir?

Trafik kazalarında bir takım kurallar bulunur ve bunların amacı yaralanma ve ölüm oranlarının azaltılmasıdır.

Bizler için her yerde nasıl ki emniyet kemeri kuralı varsa çocukların can güvenliği içinde oto koltuğu kullanmanın kuralı vardır. Hatta bu kurala uymayanlara ceza dahi kesilebilmektedir.

Kısa mesafe ya da uzun mesafe fark etmeksizin her zaman bu kurallara uyarak canınızdan çok sevdiğiniz çocukların canlarını koruma altına alabilirsiniz.

çocuk araba koltuğu önemi

Çocuk Oto Koltukları Ne İşe Yarar?

Araçla yolculuk esnasında hız ne kadar düşük olursa olsun, herhangi bir kazada aracın iç yüzeyine sert bir şekilde çarpması güvenlik önlemi alınmadığı takdirde önüne geçilemez ancak eğer çocuk koltuğu kullanılıyorsa çocuğun çarpma riski azalır ve yaralanma ihtimali büyük oranda engellenmiş olur. Ancak çocuğunuzu güvende tutmak, çocuğunuz için uygun bir koltuk seçmeye ve doğru bir şekilde kullanmaya bağlıdır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta çocuğunuzun kilosuna, boyuna ve yaşına uygun koltuk seçimi yapılması gerekir.

Çocuğunuzu korumak onlara sevgi göstermenin bir yolu olduğundan, araba koltuklarını kullanarak yolculukları hem daha güvenli hem de çocuğunuzun rahat bir yolculuk yapmasını sağlayabilirsiniz. Çocuk oto koltukları, küçük çocukların kolaylıkla sığması için en iyi şekilde tasarlanmıştır. Çocuğunuzun yaşına ve boyuna uygun olmalarının yanı sıra çocukları kötü kazalardan korumaya yardımcı güvenlik sistemine sahiptirler. Bebekler için koruyucu emniyet kemerleri bulunur. Bu nedenle bebeğinize uygun bir araba koltuğuna sahip olmak, çocuğunuzla birlikte gönül rahatlığı ile yolculuk yapmanızı sağlar çünkü onları araç içinde korumanın en iyi yolu araba koltuğu kullanmaktır.

çocuk oto koltuğu önemi

Çocuk Oto Koltuğu Neden Zorunlu?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre boyu 150 santimetreden kısa ve 36 kilogramdan daha az kiloya sahip olan çocukların seyahati esnasında çocuk oto koltuğu kullanımı zorunludur. Bu bağlamda bebekleriniz ve çocuklarınız için yaş kriteri olmaksızın boy ve kilo durumlarına göre oto koltuğu ya da yükseltici kullanılmalıdır. Kullanılmaması durumunda trafik cezası başlığında cezai işlem uygulanmaktadır. Sadece cezalardan kaçmak için değil çocuğunuzun güvenliği açısından oto koltuğu kullanılmalıdır. Diğer pek çok ülkede bu zorunluluk öyle yaygınlaşmıştır ki, oto koltuksuz hiçbir ebeveyn çocuğunu arabalarında seyahat ettirmemektedir.

Çocuk oto koltuğu olmadığında en basit ve hafif trafik kazasında bile çocuğunuz ciddi tehlikeler ile karşılaşabilir hatta bu durum ölümle bile sonuçlanabilir.

Çocuklara emniyet kemeri bağlamak onları daha da tehlikeye sokabilir. Bu sebeptendir ki bazı çocuklar için oto koltuğu yerine emniyet kemerine bağlanan yükselticiler kullanılabilir.

Ülkemizde 2020 TUİK verilerine göre 150 bin 275 adet ölümlü, yaralanmalı trafik kazaları meydana geldi. Ülkemizde kaza sayıları bu kadar fazla iken en kıymetlilerimiz çocuklarımızın hayatını güvence altına almak biz ebeveynlerin görevidir. Bu sayılara rağmen oto koltuğu kullanımız ülkemizde ne yazık ki yaygın değildir.

çocuk araba koltuğu nedir

Oto Koltuğu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Oto koltuğu alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Karayolları Trafik Kanunu’nca da belirtilen boy ve kilo kıstası oto koltukları içinde kilogram ve yaş baz alınarak çeşitlendiriliyor.

Grup 0+ : 0-13 kg, 0-12 ay, 45 cm-75 cm

Grup 0/1+ : 0-18 kg, 0-4 yaş, 45 cm-105 cm

Grup 1: 9-18 kg, 15 ay-4 yaş, 75 cm-105 cm

Grup 2-3: 15-36 kg, 3.5-12 yaş, 105 cm-135 cm

Grup 1-2-3: 9-36 kg, 15 ay-12 yaş, 75 cm-135 cm

Bu gruplara göre oto koltuğunuza karar verip bütçenize uygun olan oto koltuğunu seçebilirsiniz.

çocuk oto koltuğu nedir

Çocuk Oto Koltuğunun Önemi Ve Faydaları?

1-Savrulmalara karşı çocuğu her zaman koruması gerekir.

2-Çocukların kilolarına göre olan koltukları kullanmaları önemlidir. Kendisinden daha büyük veya küçük olan koltuklar onlara daha fazla zarar verir, koruyamaz.

3-Bir koltuk çocuğu fırlama, savrulma gibi durumlara karşı her zaman korur.

4-Ufak kazalarda dahi çocuklarınızı koruyacak olan harika bir taşıyıcı özelliği bulunan eşyaya sahip olursunuz.