Çocuklarda Obezite Sorunu

7.11.2018 / Sağlık

Yapılan araştırmalar Türkiye’deki çocuk ve gençlerin yüzde 10-25’inin aşırı kilolu ya da obez olduğunu gösteriyor. Peki çocuklarda obezite neden oluyor?

Çocuklarda Obezite Sorunu

Vücuttaki yağ oranının artması olarak bilinen obezite hastalığı, ülkemizin ve dünyanın bir sorunu haline geliyor. Türkiye’de yapılan araştırmalara göre çocuk ve gençlerin yüzde 10-25’inin ise bu hastalığa yakalandığını gösteriyor.

Obezite hastalığı ile mücadele etmenin en doğru yolu olarak düzenli beslenme gösteriliyor. Son yıllarda yaygınlaşan fast food yani hazır gıdalar ise obezite hastalığına davetiye çıkartıyor.

Obezite Neden Olur?

Anne ve babanın şişman olduğu durumlarda çocukların %80’i, anne ya da babadan herhangi bir tanesinin şişman olduğu durumlarda ise çocukların %40’ı şişman olabiliyor.

Çocuklarda görülen obezitenin temelinde sağlıksız beslenme olduğu biliniyor. Özellikle bol yağ içeren hazır gıdalar çocuklar için oldukça tehlike saçıyor.

Ayrıca çocukların besinlerden aldıkları enerjileri harcayamaması da obeziteye yol açıyor. Çocukların sokakta oynaması gerekirken bilgisayar başında oturmaları ve hareket etmemeleri de obezite oluşumunu sağlıyor.

Çocuklar sağlıklı beslense ve aldıkları enerjileri kullansa bile genetik olarak obezite de olabilir. Bu durum çok nadiren görülen bir vaka olsa bile, hormonal bozukluklar ya da genetik olarak obezite olunabileceğini de bilmek gerekir.

Şişmanlığın Yol Açtığı Sorunlar Nelerdir?

Obez olan kişilerde yağ fazlalığı oluştuğu için ve vücutlarında fazladan enerji biriktirdikleri için bazı hormonal değişiklikler gözükebilir.

Obizite hastalığına yakalanmış bir çocuk da insülin salgısı artabilir. Bu durumda çocuk yaşta şeker hastalığı da başlamış olacaktır. Eğer anne ya da babada şeker hastalığı varsa obezite hastası çocuklarda bu risk daha da artmaktadır.

Obezite hastası kız çocuklarda aşırı kıllanma ve adet düzensizlikleri gibi sorunların yanı sıra tüm obezite çocuklarda daha erken yaşlarda ergenlik dönemine girmeleri söz konusu olabilir.

Ayrıca obezite hastalığına yakalanmış olan çocuklarda tansiyon, hiperlipidemi (kandaki yağ düzeyinin yüksek olması), solunum bozuklukları gibi çeşitli hastalıklar da gözükebilmektedir.

Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Obezite hastası çocuk ve gençlerin mutlaka doktor kontrolünde zayıflamaları gerekir. Doktorunuzun ve diyetisyeninizin ortak hazırladığı diyet programına göre hareket etmelisiniz. Atacağınız her adımda doktorunuza bilgi vermeyi unutmayınız.

Obezite Önlenebilir mi?

  • Çocuklarınızın boş zamanlarında evde oturmaları yerine sürekli hareket halinde olmalarını sağlayınız.
  • Mutlaka her gün dışarıya çıkmaları gerekiyor. Çocuklarınız ile birlikte parka gidin ve onların enerjilerini harcamalarına yardımcı olun.
  • Fast food yani hazır gıdalardan kesinlikle uzak durun.
  • Aile içerisindeki beslenme kurallarını düzene sokarsanız çocuğunuz da size ayak uydurarak obeziteden kurtulmuş olacaktır.
  • Şekerli ve gazlı içeceklerden uzak durulmalı.
  • Cips gibi atıştırmalık abur cubur gıdalardan uzak durmalısınız.


Kabafii Reklam Alanı