Covid-19 mu? Sonrası mı?

15.03.2021 / Genel

Dünyayı evine kapatan, alışkanlıkları bir anda değiştiren, sarılmayı görüntülü konuşmalardan yaşatan yeni bir yılı yaşadık.

Covid-19 mu? Sonrası mı?

Hiç ummadığımız bir anda hayatımızın tam tersine döneceğini söyleseler inanır mıydık?
İnanmayı bırakın bunu hayal etmek bile oldukça zor olurdu. Hatta bunu söyleyenlere hayalperest yaftası yapıştırırdık.

Dünyayı evine kapatan, alışkanlıkları bir anda değiştiren, akraba ziyaretlerini sekteye uğratan, alışveriş çılgınlığını sosyal ağlara taşıyan, eğitimi ekrandan, sarılmayı görüntülü konuşmalardan yaşatan yeni bir yılı yaşadık. Hatta 2021 yılının da büyük kısmını yaşamaya devam edeceğiz.

Ekonomik olarak insanlığı oldukça sarsan Covid-19 virüsü, çıkış kaynağı olarak gösterilen Çin’de neler yaşattı bilinmez. Çünkü Çinli yetkililer, dünyanın bilmesini istediği kadarını servis etmekte çok iyiler. Fakat özellikle ABD ve Avrupa’da bu sinsi virüsün etkisinin en ücra köşelere kadar hissedildiği bir gerçek.

covid 19 avrupa

Tavan düzeye çıkan tüketim alışkanlıkları, kendi topraklarıyla yetinmek bilmeyen devletlerin azgın tavırları, dijitalizmin hayatı aleni hale getirmesi, nükleer enerjinin su kaynakları ile kavgası, insanoğlunun dünya üzerindeki nüfusunun engellenemez artışı, insanlığın enerji savaşları ve enerji kaynaklarının tükenme eğilimleri... Birçok örneğin daha eklenebileceği bu önü alınamaz olayları durdurabilecek tek bir alternatifin olduğunu biliyoruz. Savaş...

Dünya savaşlarının çıkış nedenlerinin, paylaşılamayan güç dengeleri olduğu söylenebilir. Ne yazık ki güç dengeleri bu paylaşımları yaparken insan onlar için bir piyondur. Lakin yaptıklarını da insanlık için başlığıyla servis etmekten hiç çekinmezler.

Birçok insanın hayatını kaybettiğini de unutmadan, kendilerini sayı ile anmayı bir borç bilmeliyiz. Milyonların işsiz kaldığı, işletmelerin kepenk kapattığı günler yaşıyoruz. Sayısız eylemin minimize edildiği hayatımızda, böyle de yaşanabiliyormuş dediğimiz olaylar ile lüks tüketimleri toprağa gömdük. Kesinlikle en yakın zamanda biteceğinden emin olduğum bu virüs, kim olursak olalım hayatımızın küçülmesine ve yaşamın aniden biteceğini hissetmemize sonsuz yardımcı oldu.

Son bir yıldır alıştığımız bu hayata veda etmek sizce kolay olacak mı? Pandemi kadar önemli verilmesi gereken bir diğer konu da pandemi sonrası hayata alışma egzersizleri olacaktır. Bence dikkat etmekte fayda var!..

pandemi sonrası hayat