Cüneyt Arkın'ın Ölümsüz Karakterleri

29.06.2022 / Sinema / Genel

Türk sinemasının iddialı jönü, yüzlerce filmin unutulmaz yüzü Cüneyt Arkın, ebede uğurlanırken ardında birçok ölümsüz karakter bıraktı.

Cüneyt Arkın'ın Ölümsüz Karakterleri

Asıl adı Fahrettin Cüreklibatır olan Yeşilçam’ın usta oyuncusu; senaryo, yapım ve yönetmenlik işlerini de üstlenen Cüneyt Arkın, tarihimize ismini altın harflerle yazdırarak 28 Haziran 2022 tarihinde bekaya göçtü.

1963-2019 yılları arasında 328 sinema filmi ve dizide rol alan ve Yeşilçam'da dört yapraklı yoncayı oluşturan Türkan Şoray, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit ve Filiz Akın ile çevirdiği birçok yapımda başrolde yer alan Arkın, özellikle tarihi yapımlarda üstlendiği rollerle akıllara kazındı.

İşte o tarihi karakterlerden bazıları:

1) Malkoçoğlu

Malkoçoğlu, yönetmenliğini ve yapım Süreyya Duru'nun üstelediği 1966 yapımı Türk filmdir. Malkoçoğlu serilerinin ilk filmidir.

Cüneyt Arkın Malkoçoğlu

2) Kara Murat

Kara Murat Fatih'in Fedaisi; 1972 yapımı Türk filmi. Yönetmenliğini Natuk Baytan'ın yaptığı Kara Murat Fatih'in Fedaisi, Kara Murat serilerinin ilk filmidir.

Cüneyt Arkın Kara Murat

3) Battal Gazi

1971 yapımı film, Atıf Yılmaz'ın çektiği tek Battal Gazi filmidir. Cüneyt Arkın ilk kez bu film ile Battal Gazi rolünü canlandırmıştır. Özdemir Arıtan'a ait olan romandan uyarlanan filmin senaryosunu Atıf Yılmaz ve eşi Ayşe Şasa birlikte hazırlamıştır.

Cüneyt Arkın Battal Gazi

4) Şahin Bey (Korkusuz Cengaver)

Yönetmeliğini Duygu Sağıroğlu'nun yaptığı 1976 sinema filmi. Cüneyt Arkın canlandırdığı “Şahin Bey” rolüyle akıllara kazınmıştır. Özellikle filmin son sahnesi unutulmazlar arasına girmiştir. Kendisinden kaçan Anton’u görme engeline rağmen ayağından vuran Şahin Bey, canının acısı ile bağırınca da şu repliği söyler: “Bağırmayacaktın Anton! Artık ağzının yerini biliyorum.”

Cüneyt Arkın Şahin Bey

5) Köroğlu

1968 yapımı bir tarih ve macera tarzı Türk filmdir. Senaryosunu Ayşe Şasa'nın yazdıkları bu kara komedi tarzındaki filmi Atıf Yılmaz yönetmiş, başrollerinde Cüneyt Arkın ve Fatma Girik oynamıştır. Görüntülerini Gani Turanlı'nın çektiği filmin müzikleri Yücel Paşmakçı'ya aittir. Yapım şirketi Uğur Film'dir ve yapımcısı Memduh Ün'dür.

Cüneyt Arkın Köroğlu

6) Kılıç Aslan

Kılıç Aslan yönetmeliğini Natuk Baytan'ın yaptığı 1975 yapımı Türk sinema filmidir.

Cüneyt Arkın Kılıç Aslan