Dans Fotoğrafçılığını Modaya Uydurmak

23.09.2019 / Kültür / Sanat / Moda / Magazin

NYC Dance Projesi’nin sahibi Ken Browar ve Deborah Ory’in son kitabı The Style of Movement, moda ve dansı bir araya getiriyor.

Dans Fotoğrafçılığını Modaya Uydurmak

Birbirleriyle harika bir takım olan bu evli çift, Amerika’da bulunan en iyi modern ve bale dansçılarından bazılarını inanılmaz kostümlerle eşleştirerek moda ve dansın harmanlandığı göz kamaştırıcı fotoğraflar elde etti. Bu fotoğraflarla inanılmaz bir başarı yakalayan ve günden güne takipçi kitlesi artan bu hareketli sanat akımı, dünyaya dans fotoğrafçılığını da tanıtmış oldu.

moda ve dansın harmanlandığı fotoğraflar, Charlotte Landreau

Dior, Issey Miyake, Oscar de la Renta ve Valentino gibi tasarımcıların kıyafetlerinin hareket halinde görülmesi, iki sanat formu arasındaki simbiyotik ilişkiyi güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Kitabın önsözünü yazan Valentino, ikonik moda tasarımı hareketinin kreatif süreç açısından ne kadar önemli olduğuna değiniyor ve ekliyor:

Ben her zaman tasarımlarımda, kıyafeti giyen kadının durağanlığından ziyade hareketlerindeki detaylar hakkında düşünmeyi tercih etmişimdir; içinde nasıl hareket edeceği, nereye gittiği ve tüm bunların onun için ne anlama geldiği tasarımımın şablonunu oluşturur. Bir elbise asla sadece bir açıdan bakılacak şekilde tasarlanmamalıdır; 360 derecelik bir bakış açısıyla değerlendirilmelidir. Kıyafet giymek duyguları ifade etmekle ilgilidir, aynı dansta olduğu gibi.

The Style of Movement (Hareketli Sanat) kitabı, toplamda 304 sayfada 250 fotoğraf içeriyor. Fakat bir kısmını görmek için sizin için derlediğimiz galeriyi ziyaret edebilirsiniz.

the style of movement, hareketli sanat galeri

Ken Browar ve Deborah Ory’ın moda ve dans arasındaki ilişki hakkındaki düşüncelerini ve sürecin nasıl işlediğini özetle görmek için, “Spotlight” tanıtım filmini izleyebilirsiniz.