Dardanel'in Son Reklamına Tepki Yağıyor

06.12.2020 / Genel / Moda / Magazin

Çanakkale’nin köklü firmalarından ton balığı üreticisi Dardanel’in son reklamı “Ton mu Yesek?” eleştiri oklarının hedefi oldu.

Dardanel'in Son Reklamına Tepki Yağıyor

1984 yılından beri hizmet veren ve konserve balık ürünleriyle birçok mutfağın vazgeçilmez lezzeti olan Dardanel firmasının, 2 Aralık akşamında yayına verdiği, “Ton mu Yesek” sloganı ve hashtagi ile çıktığı yeni kampanyası 3 gün gibi kısa bir sürede büyük tepki aldı. Havas İstanbul isimli ajansın yaptığı reklam sebebiyle bazı kurumlar Dardanel firmasına boykot tehdidinde bulundu.

dardanel ton mu yesek reklamı czn burak

"İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde, lokantaların kapalı olmasını fırsat bilerek bu tür reklamların yayınlanması sektörümüz adına üzücü bir durumdur.” diyerek üzüntüsünü belirten Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Altan Aydemir, Türk mutfağının küçümsendiğini ifade ederek, "Yapılan reklam kaldırılmazsa Dardanel ürünlerini boykot edeceğiz." dedi.

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl ise “Yeme içme sektörü tarihindeki en büyük sıkıntıyı yaşarken yine sektörün bir parçası olan Dardanel firmasının Türk mutfağını küçümseyip aşağılayan ve mutfağımızın sağlıksız olduğu mesajını veren reklamını büyük bir üzüntüyle izledik.” diyerek ve “#DardanelHaddiniBil” sloganını kullanarak paylaştığı metinde Dardanel firmasından özür mesajı yayınlamasını istedi.

Tüm bunların üzerine bir mesaj yayınlayan Dardanel firması ise Türk mutfağına kesinlikle bir saygısızlık yapılmadığı ve bunun, yemek kültürümüzü şov malzemesi olarak kullananlar için yapılan bir mizahi eleştiri olduğu açıklamasını yaptı.

Reklamda geçen bir görsel ise bu açıklamanın aksini kanıtlar nitelikte. Ellerinde döner bıçakları ve kirlenmiş önlükleriyle adeta avını bekleyen bir canavar gibi gösterilen iki esnafın hemen yanlarında bulunan camda yazan “%100 yağdan döner” ve “bol fıstıksız baklava” tabirleri adeta dışarıdaki restoran ve lokantaların üçkağıtçılık yaptığını bağırıyor gibi.

dardanel ton mu yesek reklamı kötü gösterilen esnaf

Fakat yine de sözü size bırakalım. İşte çok tartışılan reklam ve sosyal medyada dönen eleştirilerden bazıları:

dardanel ton mu yesek reklamı youtube tepkili yorumları
dardanel ton mu yesek reklamı twitter tepkileri
dardanel ton mu yesek reklamı twitter tepkileri
dardanel ton mu yesek reklamı twitter tepkileri
dardanel firması ton mu yesek reklamı üzerine açıklama