Deniz Altında En Uzun Süre Yaşama Rekoru

12.06.2023 / Genel

ABD'nin Florida eyaletinde "en uzun süre denizaltında yaşama" rekorunu kıran bilim insanı Prof. Dr. Joe Dituri, yüzeye çıktı.

Deniz Altında En Uzun Süre Yaşama Rekoru

ABD'nin Florida eyaletine bağlı Key Largo Adası'nda, "Jules Undersea Lodge Neptune 100" projesi olarak adlandırılan araştırma kapsamında, 1 Mart'ta suya giren ABD'li Profesör Dituri, deniz altında en uzun süre yaşama dünya rekorunu kırdı.

9 Haziran’da yüzeye çıkan Dituri, insan vücudunun uzun süreler boyunca aşırı basınca nasıl tepki verdiğini incelemek için 9 metre derinliğindeki bir lagünün dibinde 100 gün yaşadı.

Güney Florida Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, Dituri, deniz altındaki çalışmasının, yüksek basıncın insanların daha uzun süre yaşamasına ve yaşlanmaya bağlı hastalıkların önlenmesine yardım edebileceği hipoteziyle başlattıkları projeye katkı sağlayacağını umduğunu belirtti.

Su altında üniversitedeki öğrencilerine çevrim içi ders vermeye devam eden Dituri, çalışmasıyla gençlerin bilim ve teknolojiye ilgisini artırmayı hedeflediğini vurguladı.

Takma adı Dr. Derin Deniz olan Dituri, 13 Mayıs'ta deniz altında 74 gün kalarak bir önceki dünya rekorunu da kırmıştı. Deniz altında yaşamaya ilişkin bir önceki rekor 73 gün olarak kayıtlara geçmişti.

Su altında en uzun süre yaşama rekorunun bir önceki sahipleri Jessica Fain ve Bruce Cantrell da aynı yerde 73 gün geçirmişti.

Dituri, basın mensuplarına yaptığı açıklamada travmatik beyin hasarı ve beyin travmaları ile ilgili projeler üzerinde çalışmak ve diğer akademisyenlere ilham vermek amacıyla bu projeye dâhil olduğunu söyledi.

Dituri:

Yeni bir şey keşfetmek her zaman kişisel ve profesyonel keşiflerle sonuçlanır. Bu deneyim beni önemli şekillerde değiştirdi ve en büyük umudum, yeni nesil kâşiflere ve araştırmacılara tüm sınırları aşmaları için ilham vermiş olmam.

Koşullara rağmen Dituri tamamen yalnız değildi. Açıklamaya göre öğrenciler, bilim adamları ve ailesi de dâhil olmak üzere 60'tan fazla kişi tarafından ziyaret edildi.

Dituri şimdi bulgularını ve araştırmalarını Kasım ayındaki Dünya Ekstrem Tıp Konferansı'nda paylaşmayı planlıyor.