Denizlerde Av Yasağı Ne Zaman Başlıyor

15.04.2019 / Çevre / Genel

15 Nisan itibari ile denizlerde av yasağı başlamış oluyor. Balıkçı tekneleri 1 Eylül tarihine kadar motorlarını çalıştırmadan bekleyecekler.

Denizlerde Av Yasağı Ne Zaman Başlıyor

Balık avı yasağı başlangıç tarihi balık sezonunun kapanması anlamına geliyor. 2019 yılında denizlerde balık avı yasağı ise 1 Eylül tarihinde sona erecek.

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya avcılık sezonunun balıkçıların beklediği gibi geçmediğini ancak bölgesel olarak Ege'de bereketli bir sezonun geride kaldığını söyledi.

2019 Denizlerde Av Yasağı

Balıkların üreme ve büyüme döneminde zarar görmemesi nedeniyle her yıl belirli dönemlerde avlanmak yasaklanıyor. Bu sayede balıklar rahatça üreyebiliyor ve nesillerini de devam ettirebiliyorlar.

2019 yılı balık avlama yasağı 15 Nisan’da başlıyor. Balıkçılar 1 Eylül tarihine kadar balık avlayamayacaklar. Halk, stoklarda bulunan balıkları tezgâhta görmeye devam edecek.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın yaptığı yazılı açıklama ile isteyen balıkçıların karasuların bitişiğindeki uluslararası sularda ve su ürünleri avcılık tebliğiyle getirilen düzenlemelere uyulması şartıyla uzatma ağlarıyla avcılık yapabileceklerini belirtti. Bayraktar, av yasaklarına uyulmasının tezgahtaki balık çeşitleri ve miktarlarının azalmaması için büyük önem taşıdığını bildirdi.