DHL, MNG Kargo'yu Satın Aldı

25.07.2023 / Ekonomi / Genel

DHL Group, MNG Kargo ile hisselerinin yüzde 100’ünü almak için anlaşma imzaladığını duyurdu.

DHL, MNG Kargo'yu Satın Aldı

Yapılan ortak açıklama ile DHL Group’un MNG Kargo’nun hisselerinin tamamını satın almak üzere anlaşma imzaladığı belirtildi. Açıklamada, anlaşmanın Türkiye’nin hızla büyüyen e-ticaret ve kargo sektörlerine yeni bir ivme kazandıracağı ifade edildi.

DHL Group CEO’su Tobias Meyer konuya ilişkin açıklamasında:

E-ticaret sektöründeki faaliyetlerimizi genişletmeye çalışıyoruz. MNG Kargo, bizim iş portföyümüzü tamamlayacak, bu sektördeki kurulu ağımızı daha da genişletmemize yardımcı olacaktır.

MNG Kargo CEO’su Kağan Gündüz ise satın alma açıklaması hakkında:

Tüketiciye sunduğumuz hizmet kalitesini daha da geliştirmeyi ve kapasite artırım yatırımları ile daha da yüksek istihdam yaratmayı hedefliyoruz.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu ise satın alma ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dağlıoğlu:

Türkiye, büyüyen ekonomisi, stratejik konumu, yetkin işgücü ve kurulu ulaşım altyapısı ile lojistik sektöründe bölgesel bir merkez durumundadır. Ülkemizdeki kargo hacmi, e-ticarette yakalanan çift haneli büyüme ile günden güne artmaktadır.

Cumhuriyetimizin Yüzüncü yılında gerçekleştirdiği bu satın alma, ülkemizin potansiyeline olan inancını ve artan yatırım iştahını da göstermektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizin yatırım ortamının geliştirilmesi ve uluslararası doğrudan yatırımların artırılması en önemli hedeflerimizden biridir.

DHL e-Ticaret CEO’su Pablo Ciano satın alma anlaşması üzerine açıklamalarda bulundu. Ciano:

DHL e-Ticaret olarak amacımız müşterilerimize güvenilir, ulaşılabilir ve sürdürülebilir e-ticaret teslimat hizmetleri sunmaktır. Bu stratejinin belkemiğini, kendimiz veya ortaklıklar aracılığıyla işlettiğimiz geniş ağımız, dijital uzmanlığımız ve yetkinliklerimiz oluşturuyor. MNG Kargo’nun satın alınması, kurulu ağımızı güçlendirecek ve global müşterilerimizi Türkiye pazarıyla buluşturmamıza yardımcı olacak.

MNG Kargo CEO’su Kağan Gündüz:

MNG Kargo olarak, DHL Group’un global bilgi ve teknoloji birikimini arkamıza alarak tüketiciye sunduğumuz hizmet kalitesini daha da geliştirmeyi ve kapasite artırım yatırımları ile daha da yüksek istihdam yaratmayı hedefliyoruz. Ülkemiz, uluslararası üreticilerin sürdürülebilir tedarik zinciri oluşturma stratejilerinin odağı haline gelmiş durumdadır ve sektörümüzün gelişimi hız kesmeden devam edecektir.

2003 yılında kurulan MNG Kargo, 27 aktarma merkezi, 800’ü aşan şubesi ile yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlıyor. Satış anlaşmasıyla DHL Group’un uluslararası lojistik uzmanlığından ve geniş küresel ağından faydalanacak olan MNG Kargo’nun, şirketin e-ticaret biriminin bir parçası olacağı ve lojistik devinin, e-ticaret Avrupa kargo teslimatı ağını tamamlayacağı bilgisi paylaşıldı.

Satın alma işlemin tamamlanması için Rekabet Kurumu ile Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’nun onayına ihtiyaç duyulduğu aktarıldı.