Dijital Hizmet Vergisi

23.10.2019 / Ekonomi / Bilim / Teknoloji

Yeni vergilendirme düzenlemesi ile hayatımıza girecek olan Dijital Hizmet Vergisi, Türkiye’de hizmet veren ABD şirketlerini hedef aldı.

Dijital Hizmet Vergisi

Günümüzde Instagram ya da Netflix gibi teknoloji şirketleri tüm dünyada milyonlarca dolar kazanıyorlar. Dünyanın birçok kesiminde ise hiçbir vergi ödemiyorlar.

Türkiye’de vergi ödemeyen büyük teknoloji şirketlerine ise kötü haber geldi. ABD merkezli büyük dijital şirketlerin vergi ödememeleri Avrupa Birliği’nde de büyük tartışmalara yol açmıştı. Bu konuda ilk adımı atan Fransa ise, GAFA Vergisi adından vergilendirmeyi başlatarak bu şirketlerden yaptıkları hizmet karşılığında vergi alacağını duyurmuştu.

Bu açıklamanın ardından Türkiye’de de benzer bir uygulamaya başladı. Dijital Hizmet Vergisi adında çıkartılan yeni vergi ile başta ABD merkezli şirketler olmak üzere tüm dijital şirketlerden yüzde 7.5 oranında vergi alınacak.

dijital hizmet vergisi

En Çok Kim Etkilenecek

Türkiye’de ABD merkezli dijital şirketlerin başını Facebook ve Netflix gibi içerik sağlayıcılar çekiyor. Bu firmaların kazançlarına Dijital Hizmet Vergisi getiriliyor. Daha önceden Facebook gibi şirketlere verilen reklamlardan vergi alan Türkiye, artık bu şirketlerin kazançlarından da vergi almaya başlayacak.

Verginin açıklamasında yer alan “dijital ortam” terimi ise “Fiziki olarak karşı karşıya gelmeksizin, çevrim içi faaliyetin gerçekleştirildiği her türlü ortam” olarak tanımlanıyor.

Kimler Muaf Olacak

Türkiye’de yapılan hizmetler sonucunda bir önceki hesap döneminde 20 milyon TL altında kazanç elde eden ya da aynı dönemde dünya genelinde 750 milyon EURO veya benzeri kur fiyatından düşük gelir elde eden firmalardan vergi alınmayacak. Bu rakamların üzerinde gelir elde eden firmalar ise yüzde 7.5 Dijital Hizmet Vergisi ödeyecek.