Diorama Nedir?

16.09.2019 / Kültür / Sanat / Eğitim

19. yüzyılda bazı taşınabilir tiyatro malzemelerini ifade eden diorama, günümüzde iki ya da üç boyutlu minyatür modeller için kullanılır.

Diorama Nedir?

Tarih içerisinde tiyatro alanında kullanılmaya başlandığı bilinse de, askeri alanda da sıkça kullanılmış, çeşitli strateji masalarında oluşturulan birebir coğrafi yapı üzerine konuşlandırılan minyatür model araçlar, asker figürleri, önem arz eden mimariler gibi nesneler üzerinden taktikler belirlenmiştir. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ise daha çok hobi ve sanat alanında kullanılarak modern dünyanın bir parçası haline gelmiştir.

2.dünya savaşı diorama

Müzelerde sergilenen sanat parçalarından, tarihsel ve kurgusal sahnelerinin oluşturulmasına, sergilenmesi zor büyük araçların gösteriminden, mimari çizimlerin ve çevresel planlamaların canlandırılmasına kadar çok çeşitli alanlarda kullanılan diorama sanatı, hem şirin görünümünden hem de ulaşılmazı ulaştırır hale getirmesinden dolayı, toplumun büyük çoğunluğu tarafından da ilgiyle takip edilmektedir.

diorama örneği istanbul miniatürk

Ülkemizdeki örneklerinden biri olan ve İstanbul’da bulunan Miniatürk, her geçen gün artan ziyaretçi sayısıyla bunun canlı bir kanıtıdır. Sizin için derlediğimiz galeriyi ziyaret ederek daha birçok örneğine ulaşabilirsiniz. Ve site içinde derlediğimiz diğer diorama temalı yazılara da göz atabilirsiniz:

Ayrıca “Japonya’da Bahar” başlıklı videoyu izleyerek bir dioramanın nasıl yapıldığını ve malzemelerin hangi aşamalardan geçtiğini özetle görebilirsiniz.