Dodge'nin Poligonal Şekilli Tabloları

16.09.2019 / Kültür / Sanat / Genel

Çağdaş peyzaj sanatçısı Elyse Dodge, dağ manzaralarını geometrik kompozisyona dönüştürerek doğadaki kontrastı keşfetmemizi sağlıyor.

Dodge'nin Poligonal Şekilli Tabloları

Yetenekli sanatçı, göz alıcı manzaraların içerisinden, uçurumları, tepeleri ve dağları poligonal şekillerle yeniden tasarlarken, denizleri ve ormanları yumuşak fırça darbeleriyle oluşturarak harika bir kontrast yakalıyor. Bu keşfinde sert ve yumuşak formları, şekillere, renklere ve ışığa bürüyor.

Geçmişinde edindiği grafik tasarım alanındaki deneyiminden faydalanan Dodge, tuvale akrilik boyayı işlemeden önce sahnelerinin dijital modellerini oluşturarak işe başlıyor. Eserlerinin birçoğunda, British Columbia'daki evinin dağlık alanlarından ve ormanlarından ilham alıyor. Fakat Los Angeles’a taşındıktan sonra sıcak renklere ve tropik motiflere de ilgi duymaya başladığını dile getirerek, sözlerine şunları ekliyor:

Bir görünümü en temel şeklinde dahi göz alıcı olduğunu fark ettim. O yüzden dağları ve tepeleri, poligonal şekilleri kullanarak birer elmas biçimine dönüştürüyorum. Bu gerçeküstü sahneler, zihnimizde daha canlı ve alternatif bir dünyanın nasıl görüneceğini yeniden düşünmeye teşvik ediyor.

elyse dodge poligonal tablolar 1

elyse dodge poligonal tablolar 2

elyse dodge poligonal tablolar 3

elyse dodge poligonal tablolar 4

elyse dodge poligonal tablolar 5

elyse dodge poligonal tablolar 6

elyse dodge poligonal tablolar 7

elyse dodge poligonal tablolar 8

elyse dodge poligonal tablolar 9