Doğal Hallerine Dönen Spagetti Banklar

28.12.2020 / Kültür / Sanat / Genel

Arjantinli sanatçı Pablo Reinoso, dinamik bank eserleriyle içinde yaşadıkları alanları kesinlikle beklenmedik şekillerde keşfediyor.

Doğal Hallerine Dönen Spagetti Banklar

Sanatın her zaman içinde bulunduğu alanı değiştirdiğine inanan ahşap oyma sanatçısı, ilk mobilyasını büyükbabası onu marangozlukla tanıştırdıktan sonra henüz 6 yaşındayken yaptı. Daha sonra Paris'e taşınmadan ve lüks ürünler tasarlama kariyerine başlamadan önce Buenos Aires Üniversitesi'nde mimarlık eğitimi aldı.

Eserlerinde üç ana etkiyi (marangozluk, mimari ve ürün tasarımı) titizlikle sergileyen Reinoso’a, portföyünde bulunan geniş çalışma yelpazesindeki çalışmalarında birçok farklı ölçek, ortam ve kullanımla, işlevinin yanında adeta bir sanat keşfi sunuyor.

En iyi bilinen enstalasyon serilerinden biri olan Spagetti Bench (Spagetti Banklar)’da da basit ahşap bankların dönüşümünü betimleyen usta sanatçı, konudan uzanan ahşap ve metal şeritler ile dramatik jestleri tamamlıyor ve çerçeveden kopuyor gibi görünen doğal bir akış sağlıyor. Gündelik bir dinlence sağlayan ve birincil işlevi olan oturma üzerine olan nesnelerin ötesine geçtiğini ifade eden sanatçı, bu eseri ile ilgili şunları söylüyor:

Spagetti Banklar kelimenin tam anlamıyla gelişiyor; ahşap plakalar dalları ve doğal unsurları çağrıştıran şekillere dönüşüyor. Malzemenin kendisi bir ağaç olarak, canlı bir yaratık olarak, orijinal özgürlüğünü yeniden ele geçirerek özüne evrimleşiyor. Ve bazıları öyle büyüyor ki artık orijinal işlevlerine hizmet edemeyecek hale geliyor.

Eşsiz zarafetteki Spagetti banklarını görmek için galerimizi ziyaret edebilir ve daha fazla çalışması için Pablo Reinoso’un Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

pablo reinoso spaghetti bench gallery