Dolap'la İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

08.12.2020 / Ekonomi / Genel

Son zamanlarda çok popüler olan ikinci el eşya satış uygulaması Dolap hakkında pratik bilgiler ve tüyolar paylaşacağım sizinle.

(Güncelleme: 27.04.2022)

Dolap'la İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Herkes ikinci el kıyafet/eşya satarak ek gelir sağlayabilir ve aynı zamanda doğamızı korumak adına bir adım atabilir. Dolap da bu noktada en çok tercih edilen uygulamalardan biri. Eğer siz de bir dolap hesabı üzerinden ürünlerinizi elden çıkarmak istiyorsanız, bilmeniz gereken her şey bu yazıda. İşte minik ipuçları.

Nasıl Üye Olunur?

Öncelikle üye olmak ücretsiz. Üyelik oluşturduktan sonra satış için ürünlerin fotoğraflarını çekip bilgilerini girerek yüklüyorsunuz.

Sistem sizden T.C. kimlik numarası, ad-soyadı, IBAN ve adres istemekte.

Ürün Yüklerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ürün yüklerken mümkünse iyi bir açı ve ışıkla çektiğinizden emin olun. Çünkü görseller sizin sanal platformdaki vitrininizdir. Alıcılar görselinizin çekiciliğiyle sizinle iletişime geçebilir ya da ürününüzü satın alabilirler.

Ürün hakkında doğru ve tam bilgi girmek de ürünle ilgilenen kişi sayısını arttıracaktır.

Ayrıca ürün başlığını ve bilgisini doğru girip hashtag eklemek daha çok o alandaki kişinin önüne çıkmasını sağlayacaktır. Yanlış bilgi eklemek maalesef ürünü çok kişinin görüp almamasına sebep olabilir.

Yapabiliyorsanız kişi ya da manken üstünde duruşunu da ekleyebilirsiniz. Bu olumlu dönüş sağlayacaktır.

Dolapta ürün yüklerken nelere dikkat edilmeli

Üründe herhangi bir kusur varsa bunu bilgi içerisinde belirtmeniz gerekir. Yoksa kusurunu gören alıcı size iade edebilir. (Alıcıların ikinci el ürünlerde de iade hakkı vardır. Aşağıda iade şartları kısmından detayları okuyabilirsiniz.)

Satışa yeni başladığınız zaman ürünleriniz Dolap onayından sonra satışa çıkar. Ancak belli bir süre sonra ve satış rakamlarınızın artması ile birlikte onay beklemeden ürünlerinizi satışa sunabilirsiniz.

Fiyatlandırma Nasıl Yapılır?

Sattığınız ürüne benzer ürünlerin ne kadara satıldığını araştırıp ona göre fiyat biçebilirsiniz. Aratmalardan filtreleme özelliğiyle, benzer ürünlerin kaç liradan satıldığını ya da satılmış ürünlerin fiyatlarını da görebilirsiniz. Unutmayın, ne kadar uygun fiyat belirlerseniz, satış ihtimaliniz o kadar artar.

Fiyatlama kuralları:

- Satışa sunabileceğin ürün tutarı küçük paket kargo ürünlerinde en az 16 TL en fazla 100.000 TL olabilir.

- Orta paket kargo ürünlerde en az 21 TL en fazla 100.000 TL olabilir.

- Büyük paket kargo ürünlerde en az 25 TL en fazla 100.000 TL olabilir.

Eğer ürününüz kargo satıcı ödemeliyse minimum hesabınıza yatacak ücretinizin, kargo ücretini karşılayacak şekilde olmalıdır. Yani minimum 16 liralık bir ürün satmak isterseniz 9,5 lira Dolap hesabınıza yatacaktır. Ama malum kargo zamları sebebiyle minimum kargo tutarı 10,99 lira olduğu için sizin ürünü minimum 18 liradan satmanız gerekir. Satmaya çalıştığınızda ya uygulama hata verir ya da hesabınızda para varsa ondan kesilir.

Geri Dönüşlerle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Ürünlerinizin ölçülerini ekleyebilirsiniz. Çünkü alıcılar sizden sıkça ölçü isteyeceklerdir. Eklemeniz bu yüzden, satış yaparken size artı puan kazandıracak, alıcıdan tam not almanıza yardımcı olacaktır.

Alıcılar sadece yorum yoluyla size ulaşabilirler. Haliyle ne kadar hızlı dönüş sağlarsanız o derece ürünleriniz hızlı satılacaktır.

Detaylı görsel eklemeniz de her zaman artı puandır. Bir kusur varsa onu görselle göstermeniz gereklidir.

Dolap uygulamasında alıcıların günlük 20 teklif verme hakkı* mevcuttur. Bu teklifleri de hızlı değerlendirip dönüş sağlarsanız alıcılarınız bundan memnun olacaktır. Teklifleri sadece teklif gönderen ve satıcı görebilir. Öteki kullanıcılar teklif verilen tutarı görmeyecektir. Dilerseniz uygulamadaki ayarlardan otomatik teklifleri onaylama özelliğini de aktif edebilirsiniz. Bu şekilde size gelen teklifleri direkt bekletmeden kabul edebilirsiniz. Dip fiyatlandırma yaptığınızı düşünüyorsanız ürün bilgilerini girerken ürünü tamamen tekliflere kapatabilirsiniz.

*Bir ürünü almak için teklif verdiyseniz ve kabul edildiyse bu ürünü aldığınız anlamına gelmez. Ancak teklifiniz kabul edildiyse ürünü 24 saat içinde almazsanız teklif tutarınız silinecektir.

dolap uygulaması ile ilgili bilmeniz gereken her şey

Satın Alma İşlemleri Nasıl Oluyor?

Alıcı ürününüzü satın aldıktan sonra kargolamanız için 3 gün + 24 saat süreniz vardır. Bu süre içinde kargolamazsanız, alıcı ürününüzü hiçbir onay almadan istediği zaman iptal edebilir.  Ancak o süre geçmeden iptal ederse sizin onayınıza sunulan iptal onay talebi oluşacaktır. Kargoya verilmiş olma ihtimali nedeniyle satıcıya iptal talebini ret hakkı tanınmaktadır.

Eğer ürünü satmaktan vazgeçtiyseniz dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Ancak bu tür durumların çok sık yaşanması satıcı profili açısından sakıncalıdır. Bu profilinizdeki satıcı puanınıza* yansıyacaktır. Uygulama çok sık satış iptal edilmesi durumunda uygulamanın yaptırım yapma hakkı vardır. Bir süre sonra bu durumu kötüye kullanma durumunuzda uyarı ekranı karşınıza çıkacaktır. Sonucu profilinizi kapatmalarına kadar varabilir!

*Satıcı Puanı: Dolap'ta yaptığınız satışlarınızla alıcılara ne kadar pozitif deneyim yaşattığınızı ifade eder. Puan hesaplamasında, alıcıların memnuniyetini etkileyen aşağıdaki kriterlere bakılır:

--Satıcı kaynaklı iptal edilen sipariş sayısı

--İade edilen sipariş sayısı

--Sipariş kargolama süresi

--Teklif ve yorumlara cevap verme hız ve oranı

--Dolap'ı ziyaret sıklığınız

--Unutmayın; satıcı puanınız ne kadar yüksekse satış yapma şansınız da o kadar yüksek.

Kargomu Nereden Kargolayabilirim?

Dolap uygulaması ile kargolama işlemi çok basittir. Kargoya gittiğinizde uygulamada Hesabım – Sattıklarım kısmına girdiğinizde satılan ürüne tıklayıp orada yazan 16 haneli numarayı PTT Kargo, Aras Kargo, Sürat Kargo, Yurtiçi Kargo ve MNG Kargo ile paylaştığınızda sisteme otomatik olarak kargolandı bildirimi düşecektir. Adres bilgisi yazmanıza hiç gerek kalmayacaktır.

Bazen yoğun alışveriş kampanyaları dönemlerinde kargolama işlemi otomatikman düşmeyebilir. O yüzden her zaman mutlaka kargo gönderim kodunun fişini almalı ya da fotoğrafını çekmelisiniz. Çünkü kargo kodunu manuel olarak da sisteme girebilmektesiniz.

Satılan Ürünün Onaylanması Ne Kadar Sürüyor?

Alıcı ürününüzü aldıktan sonra onay verdiğinde ücret Dolap hesabınıza geçecektir. Eğer onaylamazsa ya da unutursa diye kargolanan ürünün de aynı kargolanma süresi gibi otomatik 3 gün + 24 saat süresi vardır.  O süre bittiğinde otomatik olarak onaylanacaktır. Bu sürelere hafta sonları dâhil değildir. Alıcı, bu süre içinde iade talebi oluşturmazsa ürün onaylandıktan sonra iade talep edemeyecektir.

Hangi Durumlarda Ürünler İade Edebilir?

Aldığınız ürün;

-Hasarlı ise

-Ürün detayda belirtilenden farklı bir ürün ise

-Eksik yollanmışsa

-Ürün sahteyse

Siparişiniz onaylanmadan önce aldıklarım alanından ilgili siparişinizin üstüne tıklayarak ilgili butonu (iade talep et) kullanarak iade talep edebilirsiniz.

İade Durumlarında Bilinmesi Gereken Önemli Detaylar:

**İkinci el satışın doğası gereği ürünü beğenmediyseniz veya bedeni olmadıysa iade talebi yapılamamaktadır, fakat ürününüzü Dolap üzerinden kolayca satışa çıkarabilirsiniz.

**Satın alacağınız ürün ile ilgili detaylandırılması gereken sorularınızın olduğunu düşünüyorsanız almadan önce satıcıya yorumlarda sorularınızı yazabilirsiniz.

**Siparişiniz kargolandı durumundayken, siparişi teslim alarak satıcının belirtmemiş olduğu bir kusur fark ettiyseniz ve bunu gidermeye çalışmak için (yıkama, tadilat, kullanma vb.) işlem uygulandığı takdirde iade talebiniz kabul edilmeyecektir. İade talebinizin onaylanması için ürünün teslim alındığı koşullarda iade talebi oluşturmalısınız.

**Yeni ve etiketli olarak satışta bulunan ürünlerde satıcı aksini belirtmediği sürece belge ve faturası bulunan ürünlerin replika olduğu düşünülmesi halinde satıcı beyanının aksini ispatlar belge sunulması ile iade talebi oluşturulabilirsiniz.

**Satıcının ürünün orijinal olduğu ancak fatura ve belge ile destekleyemediği durumlarda satıcı ile yorumlar aracılığıyla iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Ürünün belge ve fatura ile desteklenemeyeceği beyan edilmesine rağmen replika sebebiyle iade talebi oluşturulamamaktadır.

**Bir ürünün farklı renk, cilt ya da desen vb. varyantları tek seferde satın alındığında ürünler içerisinde bulunan tüm varyantların detaylıca incelenmesi, gerekirse satıcıyla yorumlar aracılığıyla iletişime geçerek sorularını iletebilirsiniz. Eğer satıcının ürünlerinin varyantlarında farklılık tespit edilmesi ve bu farklılığın belgelenmesi halinde iade talebi oluşturulabilirsiniz.

**Elektronik kategorisinden satın alınan ürünlerde teknik özelliklerini kontrol etmek amaçlı açılması durumunda iade talebi oluşturulamamaktadır.

**İade talep edilen siparişler iade nedenlerini açıklar şekilde görseller ile desteklenmelidir. Görsel yüklenememesi gibi durumlarda Dolap Destek ile irtibata geçebilirsin.

Bu süre boyunca paranız Dolap hesabınızda güvenle bekler ve talebinizin haklı bulunduğu durumda satıcıya ürünü iade ederek ödediğiniz miktarı tekrar sizin hesabınıza yatırır.

Dolap Hesabınızın Kapanması Durumu

Maalesef bu durumda yapabileceğiniz bir işlem yok. Kırmızı çizgileri olan Dolap uygulaması kapattığı hesapları açmamakta. O yüzden mümkün olduğunca yasaklı ürün eklememeye ve kurallar dışına çıkmamaya bakınız. 

***

Bu bilgilerin çoğunu deneyimleyerek yazdım. 200’den fazla satış yaptığım Dolap’ta konuyla ilgili sorularınızı yanıtlamaya hazırım.  Aşağıda bulunan görsele tıklayarak Dolap dünyama katılabilir ya da Dolap hesabımı takipte kalabilirsiniz.

otikbutik dolap hesabım

Ayrıca ikinci el ürün satışlarınızı kolaylaştıracak tüyolar verdiğim "İkinci El Kıyafet Satış Tüyoları" yazım için de başlığa ya da görsele tıklayabilirsiniz.