08.12.2020 / Ekonomi / Genel

Son zamanlarda çok popüler olan ikinci el eşya satış uygulaması Dolap hakkında pratik bilgiler ve tüyolar paylaşacağım sizinle.

Herkes ikinci el kıyafet/eşya satarak ek gelir sağlayabilir ya da evdeki fazlalıklardan kurtulup yenilerine yer açabilir. Dolap da bu noktada en çok tercih edilen uygulamalardan biri. Eğer siz de bir dolap hesabı üzerinden ürünlerinizi elden çıkarmak istiyorsanız, bilmeniz gereken her şey bu yazıda. İşte minik ipuçları.

Nasıl Üye Olunur?

Öncelikle üye olmak ücretsiz. Üyelik oluşturduktan sonra satış için ürünlerin fotoğraflarını çekip bilgilerini girerek yüklüyorsunuz.

Sistem sizden T.C. kimlik numarası, ad-soyadı, IBAN ve adres istemekte.

Ürün Yüklerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ürün yüklerken mümkünse iyi bir açı ve ışıkla çektiğinizden emin olun. Çünkü görseller sizin sanal platformdaki vitrininizdir. Alıcılar görselinizin çekiciliğiyle sizinle iletişime geçebilir ya da ürününüzü satın alabilirler.

Ürün hakkında doğru ve tam bilgi girmek de ürünle ilgilenen kişi sayısını arttıracaktır.

Ayrıca doğru bilgiyle birlikte hashtag eklemek daha çok o alandaki kişinin önüne çıkmasını sağlayacaktır.

Yapabiliyorsanız kişi ya da manken üstünde duruşunu da ekleyebilirsiniz. Bu olumlu dönüş sağlayacaktır.

Dolapta ürün yüklerken nelere dikkat edilmeli

Üründe herhangi bir kusur varsa bunu bilgi içerisinde belirtmeniz gerekir. Yoksa kusurunu gören alıcı size iade edebilir. (Alıcıların ikinci el ürünlerde de iade hakkı vardır.)

Satışa yeni başladığınız zaman ürünleriniz Dolap onayından sonra satışa çıkar. Ancak belli bir süre sonra ve satış rakamlarınızın artması ile birlikte onay beklemeden ürünlerinizi satışa sunabilirsiniz.

Ayrıca, başlık ekleme özelliğiyle daha çok görüntülenme alabilirsiniz.

Fiyatlandırma Nasıl Yapılır?

Sattığınız ürüne benzer ürünlerin ne kadara satıldığını, fiyat girişi yaptığınız sayfada görebilirsiniz.

Unutmayın, ne kadar uygun fiyat belirlerseniz, satış ihtimaliniz o kadar artar. Dilerseniz aratmalardan filtreleme özelliğiyle, benzer ürünlerin kaç liradan satıldığını ya da satılmış ürünlerin fiyatlarını da görebilirsiniz.

Fiyatlama kuralları:

- Satışa sunabileceğiniz ürün tutarı en az 10 TL en fazla 100.000 TL olabilir.

- Kampanyalara katılarak ürünlerinizi indirimli olarak satabilirsiniz. Ancak indirimli ürünlerin en alt fiyatı otomatik olarak belirlenir ve 7,5 TL altına düşemez. Yani 10 TL’lik ürününüzü %50 indirim kampanyasına eklerseniz fiyatı minimum 7,5 olacaktır.

- Teklifleri kabul ederek satışlarını artırabilirsiniz. Bir ürünün fiyatı, teklif indirimi ile birlikte en az 7,5 TL olabilir.

Geri Dönüşlerle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Ürünlerinizin ölçülerini ekleyebilirsiniz. Çünkü genelde alıcıların sık soracağı bir sorudur. Bu yüzden eklemeniz, satış yaparken size artı puan kazandıracak, alıcıdan tam not almanıza yardımcı olacaktır.

Alıcılar yorum yoluyla sizinle iletişim kuracaktır. Haliyle ne kadar hızlı dönüş sağlarsanız o derece ürünleriniz hızlı satılacaktır.

Dolap uygulamasında alıcıların günlük 20 teklif verme hakkı mevcuttur. Bu teklifleri de hızlı değerlendirip dönüş sağlarsanız alıcılarınız bundan memnun olacaktır. Dilerseniz uygulamadaki ayarlardan otomatik teklifleri onaylama özelliğini de aktif edebilirsiniz. Bu şekilde size gelen teklifleri direkt bekletmeden kabul edebilirsiniz.

dolap uygulaması ile ilgili bilmeniz gereken her şey

Satın Alma İşlemleri Nasıl Oluyor?

Alıcı ürününüzü satın aldıktan sonra kargolamanız için 3 gün + 24 saat süreniz vardır. Bu süre içinde kargolamazsanız, alıcı ürününüzü hiçbir onay almadan istediği zaman iptal edebilir.  Ancak o süre geçmeden iptal ederse sizin onayınıza sunulan iptal onay talebi oluşacaktır. Kargoya verilmiş olma ihtimali nedeniyle satıcıya iptal talebini ret hakkı tanınmaktadır.

Eğer ürünü satmaktan vazgeçtiyseniz dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Ancak bu tür durumların çok sık yaşanması satıcı profili açısından sakıncalıdır. Uygulama çok sık satış iptal edilmesi durumunda uygulamanın yaptırım yapma hakkı vardır. Bir süre sonra bu durumu kötüye kullanma durumunuzda uyarı ekranı karşınıza çıkacaktır. Sonucu profilinizi kapatmalarına kadar varabilir!

Kargomu Nereden Verebilirim?

Dolap uygulaması ile kargolama işlemi çok basittir. Kargoya gittiğinizde uygulamadan Hesabım – Sattıklarım kısmına girdiğinizde satılan ürüne tıklayıp orada yazan 16 haneli numarayı PTT Kargo, Sürat Kargo, Yurtiçi Kargo ve MNG Kargo ile paylaştığında sistemde otomatik olarak kargolandı bildirimi düşecektir. Adres bilgisi yazmana hiç gerek kalmayacaktır.

Bazen yoğun alışveriş kampanyaları dönemlerinde kargolama işlemi otomatikman düşmeyebilir. O yüzden her zaman mutlaka kargo gönderim kodunun fişini almalı ya da fotoğrafını çekmelisiniz. Çünkü kargo kodunu manuel olarak da sisteme girebilmektesiniz.

Satılan Ürünün Onaylanması Ne Kadar Sürüyor?

Ürününüzü alıcı aldıktan sonra onay verdiğinde ücret Dolap hesabınıza geçecektir. Eğer onaylamazsa ya da unutursa diye kargolanan ürünün de aynı kargolanma süresi gibi otomatik 3 gün + 24 saat süresi vardır.  O süre bittiğinde otomatik olarak onaylanacaktır. Bu sürelere hafta sonları dâhil değildir.

İade Sebepleri Nedir?

Aldığınız ürün;

-Hasarlı ise

-Ürün detayda belirtilenden farklı bir ürün ise

-Eksik yollanmışsa

-Ürün sahteyse

Siparişiniz onaylanmadan önce aldıklarım alanından ilgili siparişinizin üstüne tıklayarak ilgili butonu (iade talep et) kullanarak iade talep edebilirsiniz.

İade talebi oluşturduğunuzda talep önce satıcının onayına düşecektir. Eğer reddederse itiraz hakkınızla Dolap incelemesine sunabilirsiniz. Genellikle üründe sorun varsa inceleme lehinize sonuçlanacaktır.

Eğer aldığınız ürünün sahte olduğunu düşünüyorsanız incelenmesi için Dolap Destek ile iletişime geçebilirsiniz. Dolap Destek sizden ürün fotoğraflarını ya da bizzat ürünün kendisini göndermenizi talep edebilir.

Bu süre boyunca paranız Dolap hesabınızda güvenle bekler ve talebinizin haklı bulunduğu durumda satıcıya ürünü iade ederek ödediğiniz miktarı tekrar sizin hesabınıza yatırır.

Ürünü Beğenmeme Durumunda Ne Yapabilirsiniz?

Elinize ulaşan ürünü iade etmek için herhangi bir neden yoksa ve yine de ürünü beğenmediyseniz onu “satışa çıkar” butonuna tıklayarak sadece %5 komisyon imkânı ile kolayca satışa çıkartabilirsiniz.

Bu işlemi ürün kargolandıktan sonra 10 iş günü içerisinde yapmanız gerek. Aksi takdirde sipariş otomatik olarak tamamlanır ve indirim hakkınızı kaybedersiniz.

Dolap Hesabınızın Kapanması Durumu

Maalesef bu durumda yapabileceğiniz bir işlem yok. Kırmızı çizgileri olan Dolap uygulaması kapattığı hesapları açmamakta. O yüzden mümkün olduğunca yasaklı ürün eklememeye ve kurallar dışına çıkmamaya bakınız. 

***

Bu bilgilerin çoğunu deneyimleyerek yazdım. 200’den fazla satış yaptığım Dolap’ta konuyla ilgili sorularınızı yanıtlamaya hazırım.  Aşağıda bulunan görsele tıklayarak Dolap dünyama katılabilir ya da Instagram hesabımı takipte kalabilirsiniz.

otikbutik dolap hesabım