Dolar Yine Fırladı

3.1.2019 / Ekonomi

Gündemden yeni yeni soğumaya başlayan ve 2019 yılına 5.30’la başlayan dolar, dün gece 1’den sonra aniden fırlayarak 5.72’yi gördü.

Dolar Yine Fırladı

2018 yılının en çok konuşulan konusu dolardı. Orta Doğu’da bulunan malum olaylardan dolayı siyasi arenada politik güç sağlamaya çalışan hükümetler birbirlerine karşı tüm kozlarını kullanmak istediler ve sonucunda Türkiye de, Amerika’nın ajanlığını yaptığı iddiasıyla Rahip Brunson’ı tutukladı. Ki, Amerika Başkanı Trump’ın bu meselenin üzerine bu kadar düşmüş olması da bunu doğrular nitelikteydi fakat cevap hiç gecikmedi.

dolar ne kadar, dolar anlık, dolar bugün ne kadar, 2019 yılına 5.30la başlayan dolar, dün gece 1den sonra aniden fırlayarak 5.72yi gördü

Ekonomik olarak baskılanan güzel ülkemizde dolar, seçim öncesi inanılmaz seviyelere yükselerek 6,89’a kadar vardı. Piyasaların alt üst olduğu, stokçuların peydahlandığı, alım gücünün fazlasıyla düştüğü bu dönem, Türkiye ve Amerika hükümetleri arasındaki bazı bilinmeyen anlaşmalarla sonlandırılmak istendi ve Rahip Brunson suçlu bulunarak salındı. Elini kolunu sallaya sallaya özel jetle ülkemizden ayrıldı.

Fakat, altı üstünü gelmiş piyasa beklenildiği şekilde toparlanmadı. Bu olay öncesinde 3 seviyelerinde dolaşan dolar, 5’in altına düşmez oldu ve geçen süre içerisinde toplum bunu kabullenir hale geldi.

Enflasyon oranları zirveyi zorlarken ve tüm senenin açığının açıklanma arifesinde, dün gece 1 sularında yine zirveye oynadı. 5.72’ye çıkarak görenleri uykusundan eden dolar, sabah saatlerinde 5.4 seviyelerine gerileyerek içleri ferahlattı.