9.11.2018 / Ekonomi

Dünyanın en büyük varlık yönetim firması BlackRock`ın CEO`su Larry Fink, ABD dolarının küresel piyasaya sonsuza kadar hâkim olamayacağını söyledi.

Singapur'da düzenlenen Yeni Ekonomi Forumu'nda konuşan Fink, ABD’nin borçlarına değindi. ABD Hükümetinin büyük borç yatağında olduğunu belirten Fink, faiz oranlarındaki artışa dikkat çekti.

Dolar

ABD’ye borç veren ülkelerin yavaş yavaş ortadan kaybolduğunu belirten CEO Larry Fink, konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

Sorun şu ki çok büyük açıklarımız var. Ancak şu anda dünya çapında bize borç verenlerle kavga ediyoruz. Genellikle kreditörlerinizle kavga etmenin sonu pek iyi olmaz. Amerika'nın açıklarının yüzde 40'ı dışardan finanse ediliyor. Başka hiçbir ülke bu ayrıcalığa sahip değil.

BlackRock yaklaşık 6,4 trilyon dolarlık varlığı yönetiyor. Borç ve faiz oranlarındaki tutarsızlığın devamı halinde hisse senedi piyasalarının da kötü etkileneceğini belirtildi. ABD açıklarının kapılması için satılan hazine borç senetlerinin (bonu-tahvil) en büyük yatırımcıları arasında Çin ve Japonya yer alıyor.