Dorian Kasırgasından Kurtarılan Köpekler

17.09.2019 / Genel / Çevre

Geçtiğimiz Eylül ayının başlarında Dorian Kasırgası Bahamalar'ı yıktı geçti. Fakat kahramanca bir hikayeyi de ortaya çıkardı.

Dorian Kasırgasından Kurtarılan Köpekler

5. kategori bir fırtına olan Dorian, saatte 220 mille ilerleyen korkunç bir doğal afetti. Hızı ve yıkım gücü sebebiyle, Atlantik Okyanusu'nun gördüğü en güçlü ikinci kasırgaydı. Ve vurduğu kıyılarda hayatları alt üst etti; ardından adeta gelecek yıla değin ancak düzeltilebilecek büyüklükte hasar bıraktı.

Bu kadar can acıtıcı bir yıkımın sonunda ise, gün yüzüne insanlık için örnek teşkil edecek yüreklendirici hikayeler ortaya çıktı. Bunlardan birinin baş mimarı da, Bahamaların başıboş ve terkedilmiş 97 köpeğinin hayatını kurtaran Chella Phillips oldu.

Phillips, bu köpekler için barınak, yiyecek ve aşı sağlayan bir hayvan kurtarma operasyonu düzenledi. Fırtına öncesinde, 97 köpeği kurtarmayı başararak, evini tümüyle bir hayvan barınağı haline getirdi. Ve bu sayede kasırgadan, hiçbiri tek bir yara dahi almadan kurtulmuş oldu. Dorian’ın etkisi süresince köpeklerin çok korktuğu ifade eden Phillips şunları söylüyor:

Kasırganın şiddeti ve sesi o kadar yüksekti ki, köpeklerle birlikte inanılmaz derecede korkmuştuk. Fakat birbirimize sığınarak bu korku dolu atlatmayı başardık. Onlarla oynadım, onlara şarkılar söyledim ve kasırganın oluşturduğu gürültüyü algılarından uzaklaştırmak için her şeyimle efor sarf ettim.

Phillips ve onun kahramanlığının etkileyici hikayesi o zamandan bu yana viral hale geldi. Tüm köpekleri nasıl barındırdığına dair 1 Eylül'de paylaştığı ilk Facebook yazısı on binlerce kişi tarafından paylaşıldı. Bu paylaşım sayesinde birçok kişi maddi destekte bulunmak ve fırtınanın ardından bu evsiz köpeklerin çevre sığınaklara yönlendirilmesine yardımcı olmak istedi.

“Kasırganın oluşturduğu talihsizlikler” başlıklı 12 Eylül tarihli yazısından sonra, olaylar televizyona kadar taşındı ve çeşitli röportajların ardından büyük çapta bir yardım kampanyası oluşturuldu. Kendisini bu işe adamış olarak bulunan kahramanımız Phillips, Fundrazr sayfasında Voiceless Dogs için hala para topluyor.