Down Sendromlu Baba ve Diş Hekimi Oğlu

14.01.2022 / Genel

Birçok genetik bozukluk gibi Down sendromu da gerçek olarak kabul edilen ama yanlış anlamalardan oluşan tabularla karşı karşıyadır.

Down Sendromlu Baba ve Diş Hekimi Oğlu

Küresel Down Sendromu Vakfı'na göre, bu anlayışlardan biri Down sendromlu kişilerin çocuk sahibi olamayacaklarıdır. Önemli zorluklar olsa da Down sendromlu erkekler çocuk sahibi olabiliyor. Down sendromlu Suriyeli bir adam olan Jad Issa da onlardan biri. Eşi ile birlikte Sader adında bir çocukları oldu ve onu diş hekimi olarak yetiştirdiler.

Jad, yerel bir buğday değirmeninde çalışmaya başladıktan sonra karısıyla tanıştı. İkili kısa sürede birbirine âşık oldu ve evlendikten kısa bir süre sonra oğulları Sader dünyaya geldi. Sader, Down sendromlu olarak doğmamıştı ve Jad, oğluna mümkün olan en iyi hayatı vermeye kararlıydı.

Üniversite için para biriktirmeye başladı ve tüm büyüme sürecinde onu sevgiye boğdu; fırsat bulduğu her an ona bir şeyler katmak için çabaladı. Down sendromlu bir babayla büyümek, Sader'e hayallerini gerçekleştirmesi ve ailesini gururlandırması için sadece ilham verdi. Başarılı bir eğitim hayatının ardından diş hekimliğini kazanarak şunları söyledi:

Kişisel olarak, özel babam olmasaydı, hayat hakkında çok daha az heyecanlı olurdum ve yaptığım işe karşı çok daha az tutkulu olurdum.

Jad çevresindekilere “oğlum doktor!” diyerek bundan duyduğu gururu sürekli dile getiriyor. Bu özel aile hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek için, Sader'in harika ebeveynlerini sık sık andığı Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Down sendromlu baba Jad ve diş hekimi oğlu Sader 1

Down sendromlu baba Jad ve diş hekimi oğlu Sader 2

Down sendromlu baba Jad ve diş hekimi oğlu Sader 3