Drone Bakışı Barselona

27.2.2019 / Kültür / Sanat / Çevre

Ünlü Macar fotoğrafçı Márton Mogyorósy, muhteşem hava fotoğraflarıyla Barselona’nın simetrik yapısını kuşbakışı bir izlenceyle sunuyor.

Drone Bakışı Barselona

Kentsel peyzajın eşsiz simetrisine odaklanan Mogyorósy, kompozisyonlarda özellikle geometri unsurlarına dikkat çekiyor. Denize dökülmüş görüntüsü veren çimento küpleri, şehir boyunca yinelenen ve mükemmel bir hizayla yerleştirilmiş konut bloklarının üçgenleri, dikdörtgenleri ve yarı daireler, her bir fotoğrafta eşsiz bir görsel uyumla karşımıza çıkıyor.

çimento küpleri barselona

Barselona'nın biraz dışında kalan Sant Just Desvern'da bulunan ve dizilerde sıkça gördüğümüz Walden 7 apartmanı da Mogyorósy’nin kadrajından nasibini alıyor. Terkedilmiş bir çimento fabrikasını evine dönüştürmek için usta İspanyol mimar Ricardo Bofill tarafından tasarlanan bu yapının kuşbakışı görüntüsü, birbirine geçen avluları sebebiyle bir labirenti andırıyor.

usta İspanyol mimar Ricardo Bofillin eseri walden 7 apartmanı

Mogyorósy’nin çalışmaları sayesinde, drone fotoğrafçılığının oldukça çekici olabileceği de kanıtlanmış oluyor. İç içe geçen mimarinin her bir parçasının ayrı ayrı sunduğu estetik görünüm hayranlık uyandırıyor.

Drone’u gökyüzünde yükselen bir enstrüman olarak nitelendiren Mogyorósy, bunun dünyaya benzersiz bir bakış açısı sunduğunu düşünüyor. Bu vizyonuyla, Katalonya başkentinde olduğu gibi, kent dokusunun daha küçük yapı taşlarına da dikkat çekerek yeni bir takdir kazanma amacında olan sanatçı, benzeri çalışmalarla bu küçük ayrıntılara hak ettikleri değeri vermek istediğini de ekliyor.

barselona kuşbakışı görüntüsü