Dua Ederken Dikkat Edelim

2.10.2019 / Deneme / Din

İnsan olarak hangi dine inanırsak inanalım dua ederiz. Dua ederken istenilen şeylerin de hayırlı bir şekilde olmasını dilemeliyiz.

Dua Ederken Dikkat Edelim

Dua etmek kolaydır. Açarız ellerimizi ve o an ne istiyorsak Allah’tan dileriz. Duamız kabul olunca da bazen mutlu bazen de hüzünlü oluruz. Çünkü dua ederken sadece o anlık durumumuza göre davranırız.

piyango

İnsanların neredeyse büyük bir kısmı zengin olmayı diler. Fakat gelecek olan zenginliğin (maddi açıdan para) nasıl gelmesi gerektiğini düşünmez. Allah’tan istedik ya, o da verdi ya, o zenginlik helâl olarak algılanır. Oysa sınama dünyasında olduğumuzu unuturuz. Piyangolardan çıkan milyonlarca liralar bir anda sizi o dilediğiniz zenginliğe kavuşturduğu gibi, sınamayı geçemeyince sizi perişan hale de sokabilir.

futbol stadı

Bir başka konuda anlatmam gerekirse tuttuğunuz futbol takımının tüm maçları kazanması konusunda dua edebilirsiniz. Fakat o müsabakalar sonucunda takımınız adına ter döken insanlar, o kazançları hangi yollarda harcıyor? Takımınız kaybetse belki o kadar çok kazanç elde edemeyecekler. Ya sizin duanız kabul olur da takım adına top koşturan futbolcular yanlış bir işe bulaşırsa bunda sizin günahınız ne olur?,

uykulu öğrenci

Bir de şu açıdan bakalım. Özellikle okul hayatı olan gençlerimiz, sabah uyanmakta zorlanırlar. Bu gibi durumlarda da “Allah’ım artık erken uyanmak istemiyorum” şeklinde dua edebilirler. Sakın ha! Dikkat edin bu dua olayına. Ya başınıza bir şey gelirse…

Düşünün ki hasta oldunuz. Ya da ayağınızı kırmış olabilirsiniz. Allah göstermesin daha ciddi bir hastalığa da yakalanabilirsiniz. Ve sonrasında işte o dilediğiniz uykuya kavuşabilirsiniz. Çünkü artık sabah kalkmayı bırakın öğlen ve akşam bile yatıyor olursunuz.

cami ve namaz

Bu örnekler arttırılabilir. Biliyorum ki şuan herkes kafasında bir örnek kurguluyor. Siz de biliyorsunuz ki dilediğiniz her dua aslında sadece o anlık düşünceniz sonucu yaptığınız duaydı. Size naçizane bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Dua ederken insanlığa faydalı ve gönlü maddiyattan daha zengin bir birey olmayı dileyebilirsiniz.

“Rabbim cennete gidecek kadar temiz olmamızı sağlayacak yollardan bizi şaşırtmasın inşallah.”Kabafii Reklam Alanı